Spory mezi Putinem a Prigožinem vrcholí: Wagnerovci jsou v Bachmutu úmyslně posíláni na smrt

Přidat na Seznam.cz

Konflikt mezi ruským ministerstvem obrany a soukromou vojenskou organizací známou jako Wagner Group možná dosáhl svého vrcholu, když v bojích o ukrajinské město Bachmut zahynuly tisíce Wagnerovců, uvedl v pondělí americký Institut pro studium války (ISW).

Podle ISW se ruské ministerstvo obrany v současné době prioritně zaměřuje na likvidaci Wagnerovců na bojišti v Bachmutu, která zpomaluje postup Ruska v oblasti. Konflikt mezi Prigožinem a ruským ministerstvem obrany začal poté, co šéf Wagnerovců zahájil pomlouvačnou kampaň proti ruským vojákům, včetně ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, uvádí deník The Sun.

Vzhledem k tomu, že Wagnerovci v současné době nepostupují, má se za to, že úředníci v Bachmutské oblasti využívají příležitosti k záměrné likvidaci jak elitních jednotek Wagnerovců, tak vojsk složených z odsouzených ve snaze oslabit Prigožina a zmařit jeho ambice získat větší vliv v Kremlu, především sesadit či nahradit Vladimira Putina.

ISW se domnívá, že ruský prezident Vladimir Putin se mohl začít obávat politických ambicí Jevgenije Prigožina již v říjnu loňského roku. Zdá se, že Putin přispěl k ukončení přímých slovních útoků ruského ministerstva obrany na Prigožina, nicméně vytvořil podmínky pro to, aby ruské vedení znovu potvrdilo svou autoritu. Wagnerovcům záměrně nedodává zbraně a posílá je na smrt, uvádí také deník SkyNews.

Podle ISW Prigožin zřejmě reagoval vystupňováním své kritiky ruského ministerstva obrany, což vedlo k další eskalaci sporu mezi Wagnerovci a velením pravidelné ruské armády. ,,Útočící síly Wagnerovců postupují z několika směrů, snaží se prolomit obranné pozice našich vojáků a postoupit do centra města. Naši obránci v těžkých bojích způsobují nepříteli těžké ztráty,“ uvedla ukrajinská armáda na pondělním ranním brífinku.

Zdroje: SkyNews, TheSun