Sportovní rekordy: Kolik jich opravdu znáte? Vyzkoušejte si rychlý kvíz

Přidat na Seznam.cz

Každoročně proběhnou stovky či tisíce světových utkání. Atletika, hokej, fotbal, zimní sporty i další druhy sportovních utkání mají své zástupce a historické rekordy. Aby také ne, když historie světových rekordů začala již ve starověkém Řecku. 

Sportovní rekordy jsou sbírkou neskutečných výkonů, na které dosáhli sportovci ve všech možných disciplínách. Záznamy o sportovních výsledcích přitom byly zaznamenávány již ve starověku. Právě starověké Řecko je považováno za počátek sportovních rekordů. A to díky Pythickým a Olympijským hrám. 

První rekordy jsou staré stovky let 

Historie těchto her je datována do roku 776 před naším letopočtem. V té době se objevovaly první oficiální záznamy. O jejich přesnosti nemůže být řeč. Pravdou ale je, že již tehdy byly výsledky jednotlivých disciplín zaznamenávány. 

Tím, jak se sport vyvíjel, docházelo k přesnějším měřením i systematickému zaznamenávání tak, jak jej známe v dnešní době. 19. století je obdobím, kdy začaly vznikat první oficiální rekordy. Zaznamenávání výsledků bylo podpořeno i olympijskými hrami. První moderní hry se odehrály v roce 1896. 

Kamera snímající atletický stadion.
Rekordy současnosti jsou poctivě zaznamenávány. Zdroj: Shutterstock

Každý ze sportů má své rekordmany

Podíváme-li se na atletiku, kolosálních výsledků dosáhl legendární sprinter Jesse Owens. Ten v Berlíně v roce 1936 vyhrál na olympijských hrách 4 zlaté medaile. Rekord držel po dlouhé roky až do roku 2009, kdy si prvenství ukořistil Usain Bolt. 

V plavání již od roku 2008 nedominuje nikdo jiný, než Michael Phelps. Ten například na pekingských olympijských hrách vyhrál hned 8 zlatých medailí. Tento jeho rekord dodnes nikdo nepřekonal. 

Žena startující na závodě.
Rekordmany má každý druh sportu. Zdroj: Shutterstock

Své místo si na prvních příčkách našel i nejeden Čech

Tím, jak se vyvíjí filozofie sportu i přístup k tréninkům, dochází k neustálému zlepšování sportovních výkonů. Mezi rekordmany se během své kariéry zařadilo mnoho Čechů. Mezi nimi například Jan Železný. Ten na mistrovství světa v Aténách v roce 1996 hodil oštěpem 98,48 metru. Tento rekord stále nebyl překonán. Nutno podotknout, že Železný vyhrál v letech 1992 a 1996 zlaté medaile. 

Oblíbeným českým rekordmanem byl i Emil Zátopek. Ten si vyběhal světový rekord v běhu na 10 tisíc metrů a na 20 kilometrů. Rekordy padly v roce 1954 a 1955. Z historie nesmíme zapomenout ani na gymnastku Věru Čáslavskou. Ta na olympijských hrách dokázala vyhrát 7  zlatých medailí. Podíváme-li se do hokejového světa, zde rekord drží Jaromír Jágr. Ten získal nejvíce bodů v historii NHL pro evropské hráče. Na ledu slavila úspěch i rychlobruslařka Martina Sáblíková. Ta dokázala vyjet světový rekord na 3000 i 5000 metrů. 

Test o sportovních rekordech.

Jak dobrým znalcem sportovních rekordů jste?

1 / 10

Která sportovkyně za svou kariéru získala nejvíce medailí na letních olympijských hrách?

2 / 10

Jaký je světový rekord, který pokořila Brigid Kosgei, v maratonu žen?

3 / 10

Jaký je rekord v počtu gólů, které byly v jedné sezoně vstřeleny v anglické Premier League?

4 / 10

Kolikrát se Paavo Nurmi dokázal zůčastnit olympijských her?

5 / 10

Kdo drží rekord v počtu vyhraných tenisových turnajů Wimbledon?

6 / 10

Kdo získal nejvíce vítězství ve Formuli 1?

7 / 10

Kdo na olympijských hrách celkově získal nejvíce zlatých medailí - 23?

8 / 10

Kdo získal nejvíce vítězství v Tour de France?

9 / 10

Kdo získal nejvíce bodů v historii NBA?

10 / 10

Který český sportovec drží rekord v hodu oštěpem - 98,48 metru?

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 52%

Hodnocení výsledků:

100 -80 %: Sportovní výkony znáte jak své boty. Jste jen fanouškem, nebo i aktivním sportovcem?

79 – 50 %: I když se občas objevila chybička, vaše výsledky jsou skvělé. Gratulujeme.

49 – 20 %: Tady to vypadá, že sportu příliš nefandíte. Nevadí, každý má jiné zájmy.

19 – 0 %: I přesto, že nepatříte mezi sportovní fanoušky, možná byste sport měli občas sledovat. Už kvůli všeobecnému přehledu.

 

Zdroje: BBC, Online.atletika