Spojené státy vyslaly letadlovou loď do Jižní Koreje po hrozbě eskalace spojenectví KLDR a Ruska

Přidat na Seznam.cz

V sobotu dorazila do Jižní Koreje americká letadlová loď s jaderným pohonem USS Theodore Roosevelt. Děje se tak po dohodě uzavřené mezi Ruskem a Severní Koreou, uvádí deník Korea Times.

Loď připlula do námořního přístavu ve městě Pusan, které se nachází 320 kilometrů severovýchodně od Soulu, v sobotních časných ranních hodinách. Jde přitom o první návštěvu americké letadlové lodi v Jižní Koreji po sedmi měsících, kdy připlula americká loď Carl Vinson.

USS Theodore Roosevelt se má účastnit třístranného námořního cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem. Toto cvičení nazvané Freedom Edge se má uskutečnit koncem měsíce ve snaze posílit bezpečnostní spolupráci proti hrozbě ze Severní Koreje, píše deník Korea Times.

Cílem cvičení má být posílení taktických schopností, zlepšení interoperability a schopnosti reagovat na nepředvídané události. Nemá jít o vyslání zprávy o rostoucích bezpečnostních rizicích, vzhledem k nedávnému vývoji vztahů mezi Ruskem a Severní Koreou, jak řekl admirál Christopher Alexandr, velitel deváté úderné skupiny letadlových lodí. Půjde o součást pravidelných a rutinních cvičení a bude se konat v různých oblastech, včetně letecké, námořní, podvodní a kybernetické.

Jihokorejské námořnictvo prohlásilo, že příjezd velké americké letadlové lodi demonstruje silný obranný postoj spojenců a „přísnou ochotu reagovat na postupující severokorejské hrozby“, píše server VOA News.

Protest proti dohodě mezi Ruskem a Severní Koreou

Den před příjezdem letadlové lodi Jižní Korea předvolala ruského velvyslance na protest proti dohodě uzavřené mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, která byla uzavřena minulý týden. Ta slibuje vzájemnou obrannou pomoc mezi oběma zeměmi v případě válce, uvádí server VOA News.

Zdroj: Korea Times, VOA News,