Spojené státy se obávají chaosu, který by před volbami mohla způsobit Severní Korea

Přidat na Seznam.cz

Jak podotýká deník Business Insider, Rusko a Korejská lidově demokratická republika mají od začátku ruské invaze na Ukrajinu (24. února 2022) výrazně bližší vztahy a Severní Korea dokonce zásobuje ruskou armádu zbraněmi.

Bidenova administrativa se již potýká s následky konfliktů na Ukrajině a na Blízkém východě. Podle několika vysoce postavených úředníků, existují obavy, že rozvíjející se partnerství mezi Ruskem a Severní Koreou by mohlo vyvolat novou krizi. Vyjádřili zejména obavy z možnosti, že by Rusko pomohlo Pchjongjangu překonat poslední technické překážky bránící mu ve výrobě ponorky schopné odpalovat rakety s jadernými hlavicemi, píše deník Israel Hayom.

Američtí představitelé se také připravují na to, že Severní Korea může podniknout nejprovokativnější vojenskou akci za posledních deset let právě v době před americkými prezidentskými volbami, a to možná i na popud Putina, uvedli představitelé.

Načasování by podle nich mohlo být navrženo tak, aby vyvolalo zmatek v další části světa v době, kdy se Američané budou rozhodovat, zda do Bílého domu pošlou znovu prezidenta Joea Bidena, nebo bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

„Nepochybujeme o tom, že Severní Korea bude letos provokovat. Jde jen o to, jak moc bude eskalovat,“ uvedl jeden z představitelů amerických zpravodajských služeb.

Nebylo by to poprvé, co by do amerických voleb zasáhla zahraniční interference. Americké zpravodajské služby již obvinily Rusko z vměšování se do voleb v roce 2016 s cílem pomoci Trumpovi ke zvolení. Bidenova administrativa měla s Ruskem napjaté vztahy, které se zhroutily po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022, uvedl portál NBC NEWS.

Kvetoucí aliance

Američtí zpravodajci se domnívají, že Putin poskytuje Severní Koreji technologie pro jaderné ponorky a balistické rakety výměnou za to, že Pchjongjang posílá Rusku velké množství munice pro válku na Ukrajině. Té Severní Korea dodává Rusku víc, než Evropa poskytuje Ukrajině, například miliony dělostřeleckých granátů. Američtí představitelé se rovněž obávají, že by Rusko mohlo Severní Koreji pomoci dotáhnout poslední kroky potřebné k výrobě první ponorky schopné vypouštět jaderné rakety.

V září Severní Korea představila ponorku založenou na starém sovětském modelu, ale američtí představitelé uvedli, že Pchjongjang její schopnosti pravděpodobně zveličuje. Dodali, že ponorka stále potřebuje další technologie, než bude moci nasadit nebo odpálit raketu s jadernou hlavicí.

Přestože USA opakovaně nabízely zahájení rozhovorů bez jakýchkoli podmínek, nevedly s Kimovým režimem již tři roky žádný významný dialog. Letos administrativa Severní Koreu znovu oslovila, ale ta nereagovala.

To, zda Putin vybízí Kima k provokativním akcím, jejichž cílem je vyvolat tzv. říjnové překvapení v amerických prezidentských volbách, je však otázka, jelikož druhý vysoký představitel americké administrativy uvedl, že Rusko by s takovým krokem mohlo váhat, a sice proto, že Čína, která se rovněž sblížila s Ruskem a pomohla Putinovi vést válku na Ukrajině, si obvykle nepřeje v regionu nestabilitu.

Zdroje: Business Insider, Israel Hayom, NBC NEWS