Spojené státy povolily Ukrajině, aby dodanými zbraněmi zasáhla jakékoli ruské síly útočící přes hranici

Přidat na Seznam.cz

USA sdělily Ukrajině, že může použít zbraně dodané USA k úderu „kdekoli“ v ruské pohraniční oblasti, odkud ruské síly bombardují Ukrajinu – nejen v okolí Charkovské oblasti, uvádí deník Ukrajinska Pravda.

Server Politico poznamenal, že k této nenápadné změně v poselstvích amerických představitelů došlo jen několik týdnů poté, co USA daly Kyjevu zelenou k úderům na území Ruska v reakci na přeshraniční útoky na město Charkov. V té době američtí představitelé zdůrazňovali, že tato politika byla omezena na Charkovskou oblast.

Od té doby ukrajinské síly použily zbraně dodané USA k úderu na území Ruska, přičemž nejméně jednou zničily cíle ve městě Belgorod, a podařilo se jim zadržet ruskou ofenzívu. Ukrajinští a další evropští představitelé však naléhají na USA, aby rozšířily svá povolení a umožnily Ukrajině udeřit kdekoli v Rusku.

Poradce pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan v úterním rozhovoru uvedl, že dohoda s Ukrajinou o úderech amerických zbraní proti Rusku se vztahuje „na jakékoli místo, kde ruské síly přicházejí přes hranice z ruské strany na ukrajinskou, aby se pokusily obsadit další ukrajinské území“.

V posledních dnech Rusko uvedlo, že může brzy postoupit na severovýchodní město Sumy, které se rovněž nachází v blízkosti ruských hranic. Sullivan uvedl, že pokud se tak stane, bude tam uplatněna politika povolování úderů poskytnutými zbraněmi.

„Tady nejde o zeměpis. Jde o zdravý rozum. Pokud Rusko útočí nebo se chystá zaútočit ze svého území na Ukrajinu, má smysl pouze umožnit Ukrajině, aby oplatila úder silám, které na ni útočí z druhé strany hranice,“ řekl Sullivan.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, Politico