Spojené státy chtějí zrychlit ukrajinskou ofenzívu, posílají zbraně za 500 milionů dolarů

Přidat na Seznam.cz

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena oznámila v úterý 27. června 2023, že pošle Ukrajině další část vojenské pomoci, a to dle portálu DefenceNews v hodnotě až 500 milionů dolarů, včetně více než 50 těžkých obrněných vozidel a raket pro systémy protivzdušné obrany.

Tato pomoc je součástí diskuse ukrajinských a západních představitelů o dopadech krátkého víkendového povstání v Rusku. Cílem pomoci je posílit ukrajinskou protiofenzívu, která se v počátečních fázích rozbíhá pomalu.

Podle analytiků je to již 41. případ od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022, kdy USA poskytly vojenské zbraně a vybavení prostřednictvím prezidentské pravomoci pro čerpání pomoci. Program umožňuje Pentagonu rychle vyřadit položky z vlastních zásob a dodat je na Ukrajinu.

Ukrajinská protiofenzíva zatím postupuje relativně pomalu, podle včerejšího vyjádření ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova se ovšem hlavní část útoku dá očekávat již v nejbližších dnech a teprve v rámci těchto bojů se má objevit konečně i většina jednotek vycvičených NATO.

Reznikov v rozhovoru pro Financial Times řekl, že dosavadní úspěšné osvobození několika menších ukrajinských vesnic byl spíše průzkum bojem, nikoliv hlavní část protiofenzívy, které si podle jeho prohlášení „všimne celý svět, bude výrazná a její začátek se velmi přiblížil“.

Zdroj: DefenceNewsFinancial Times