Spojené státy čelí první velké klimatické žalobě: Stát žalují mladí lidé mladší 22 let

Přidat na Seznam.cz

Ve Spojených státech je zahájena první žaloba na ochranu klimatu. Skupina mladých aktivistů zažalovala americký stát Montana za porušení jejich ústavního práva na čisté a zdravé životní prostředí.

Šestnáct žalobců ve věku od pěti do dvaadvaceti let tvrdí, že byli velmi ohroženi na zdraví a to především nebezpečnými fosilními palivy a klimatickou krizí, přičemž děti jsou obzvláště zranitelné vůči jejím zhoršujícím se dopadům. „Mladí lidé jako já chápou, co je v sázce,“ uvedla devatenáctiletá Grace Gibsonová-Snyderová v prohlášení, které poskytla organizace Our Children’s Trust, jedna ze skupin zastupujících mladé lidi, jak cituje deník France24.

Dodala, že mají jen omezený čas na to, aby se zbavili fosilních paliv a zajistili bezpečnou budoucnost pro sebe i jejich děti. Žalobci nepožadují finanční odškodnění, ale prohlášení, že jejich práva jsou porušována, což je první krok k reformě politiky. Konkrétně napadají ústavnost ustanovení zákona o politice životního prostředí v Montaně (Montana Environmental Policy Act, MEPA), které zakazuje vládním agenturám při posuzování žádostí o povolení těžby fosilních paliv zohledňovat dopady na klima. Stěžovatelé rovněž požadují, aby jim ústava Montany zaručovala stejná práva jako dospělým.

Podle agentury BBC je žaloba Held vs. Montana bedlivě sledována, protože její výsledek by mohl pomoci podobným případům v celé zemi, přičemž předchozí žaloby byly zamítnuty ještě předtím, než byly projednány. Hlavním žalobcem je Rikki Held a na případ dohlíží soudkyně Kathy Seeleyová v hlavním městě státu Helena ve státě Montana (USA). Soudní řízení bude probíhat do 23. června. Stát Montana se několikrát pokusil případ zamítnout kvůli procesním otázkám.

Zdroje: France24, BBC