Spojenci Ukrajiny přislíbili 60 miliard dolarů na obnovu země. Největší částku poskytne Evropská unie

Přidat na Seznam.cz

Účastníci konference o obnově Ukrajiny slíbili, že Kyjevu na obnovu země nasměrují dalších 60 miliard dolarů, tedy v přepočtu zhruba 1,3 bilionů korun. Konference se konala v Londýně, píše deník NEWSonair a KyivPost.

Tato částka zahrnuje 50 miliard eur (54,8 miliardy dolarů) z fondu Evropské unie, 1,3 miliardy dolarů přislíbily Spojené státy a tři miliardy dolarů od Velké Británie.

Další podporu ve výši 1,5 miliardy švýcarských franků (1,68 miliardy dolarů) oznámilo Švýcarsko. Tyto prostředky budou k dispozici do roku 2027. Francie zase oznámila, že v roce 2023 přidělí Ukrajině dalších 40 milionů eur (43,8 milionu dolarů).

Kromě toho se k podpoře obnovy Ukrajiny zavázalo přibližně 500 společností ze 42 zemí. „Společnosti z celého světa se dohodly, že budou s Ukrajinou spolupracovat, aby pomohly realizovat její obrovský potenciál v prioritních odvětvích, zejména v energetice, technologiích, infrastruktuře a financích, a že uplatní své odborné znalosti při rozvoji ukrajinského soukromého sektoru,“ uvádí se v prohlášení.

Světová banka odhaduje, že Ukrajina bude na poválečnou obnovu potřebovat nejméně 411 miliard dolarů. V listopadu 2022 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že na obnovu země je potřeba více než bilion dolarů.

Další konference o obnově Ukrajiny se konala 21. a 22. června v Londýně. Jedná se o pokračování každoročních konferencí o reformách na Ukrajině, které se konají od roku 2017.

Zdroj: NEWSonair, KyivPost