„Splňte naše požadavky, nebo udeří ruská armáda v plné síle!“ vyhrožuje Lavrov

Přidat na Seznam.cz

Nejvyšší ruský představitel prohlásil směrem k úzkému vedení Ukrajiny ostré varování jen pár dní na to, co se Vladimir Putin vyjádřil kladně k případnému mírovému jednání. Lavrov oproti tomu pohrozil mohutnou silou ruské armády a podotkl, že přijetí požadavků Moskvy je pro jejich vlastní dobro.

V neděli ruský prezident Vladimir Putin znovu řekl, že Moskva je otevřená jednání a obvinil Kyjev a jeho západní podporovatele z nedostatku rozhovorů. Spojené státy ovšem toto vyjádření považují jen za slovní hru šéfa Kremlu, píše deník The Sun.

„Naše návrhy na demilitarizaci a denacifikaci území kontrolovaných režimem, eliminaci hrozeb pro bezpečnost Ruska, které odtud vycházejí, včetně našich nových zemí, jsou nepříteli dobře známy,“ citovala Lavrova ruská státní tisková agentura TASS.

Lavrov nadále obviňuje spojené státy, že oni jsou aktuálně hybnou silou konfliktu, a dokud budou podporovat Kyjev ve formě dodávek zbraní, nemůže být o mírových jednáních žádná řeč, píše deník CNBC. „Podstata je jednoduchá: Splňte naše podmínky, je to pro vaše vlastní dobro. Jinak o problému rozhodne ruská armáda,“ dodal ruský ministr zahraničí.

Ruský prezident v pondělí hostil summit Společenství nezávislých států, kde se o konfliktu nezmínil. Podotkl ovšem, že ohrožení bezpečnosti a stability eurasijského regionu se zvyšuje. „Bohužel výzvy a hrozby v této oblasti, zejména zvenčí, každým rokem jen narůstají,“ prohlásil Vladimir Putin.

Zdroj: CNBC, TheSun