Špion v německé rozvědce. Kriminalisty šokuje, co všechno ruské tajné službě FSB vyzradil

Přidat na Seznam.cz

Německo – Federální zpravodajská služba (BND) odhalila koncem prosince minulého roku zaměstnance z vlastních řad, který předával zpravodajské informace Rusku. Muž je nadále vyslýchán Spolkovým úřadem kriminální policie (BKA) a jsou odhalovány nové skutečnosti. Kriminalisty šokuje, co všechno ruské tajné službě FSB vyzradil.

Jsou známy nové skutečnosti

Na povrch vyplouvají další informace o špionážním skandálu v německé zpravodajské službě BND. Komplic hlavního podezřelého, zaměstnance zpravodajské služby BND, zadržený před pár dny, vypovídal ohledně schůzky v Moskvě, kde předával informace ruským tajným službám, informoval portál deníku Bild. Do případu může být zapleten druhý pracovník německé rozvědky. „Jde o vyzrazení státního tajemství,“ zdůrazňuje Bild. Hlavním podezřelým je zaměstnanec Spolkové zpravodajské služby BND jménem Carsten L., zatčený 21. prosince v Berlíně na základě obvinění z vlastizrady. Už po loňském ruském útoku na Ukrajinu měl poskytnout Rusku informace, které získal při své práci.

Vyzradil toho nepříteli opravdu hodně

Německá kriminální policie uvádí, že Carsten L., který byl obviněn ze špionáže pro Rusko, měl přístup k „vysoce citlivým a přísně tajným informacím o válce na Ukrajině a také přístup ke znalostem o tom, jak je USA a jejich spojenci získali.“ Federální zpravodajská služba (BND) podle deníku Bild před časem obdržela informace o aktivitách dvojitého agenta ve svých řadách. Podezřelý ruský špión se měl zabývat elektronickým zpravodajstvím, včetně informací o dění na Ukrajině zachycenými německými a spojeneckými tajnými službami a také měl k dispozici důležité satelitní fotografie. Jeden vysoce postavený americký představitel uvedl, že případ vyvolal vážné obavy a upozornil na to, že je velmi důležité přijmout taková opatření, aby se tyto případy v budoucnu neopakovaly, uvádí deník Berliner Morgenpost.

Zdroj: bild.de, morgenpost.de