Spící devítičlenná rodina, včetně tří žen a dvou dětí, byla vyvražděna ruskými vojáky. Rusko zatklo své vlastní vojáky

Přidat na Seznam.cz

Ruští vojáci zavraždily v okupované Volnovachě v Doněcké oblasti devět civilistů, včetně dvou dětí ve věku pět a devět let, píše deník Euromaidan Press.

Podle předběžného vyšetřování navštívili dům několik dní předtím ruští vojáci a požadovali, aby rodina opustila svůj dům. Chtěli v něm ubytovat oddíl ruské armády. Když se 53letý majitel domu postavil na odpor, vojáci vyhrožovali, že členům jeho rodiny způsobí fyzickou újmu, uvedla prokuratura. Dne 27. října zástupci ruské armády znovu navštívili obydlí, kde za použití střelných zbraní usmrtili všech devět spících členů rodiny, včetně tří žen a dvou dětí.

Jak agentuře Astra řekli sousedé a vzdálený příbuzný zabitých, vše se odehrálo v pátek 27. října. V domě žili manželé Natalja a Andrij se svými dětmi.

„Jejich tchyně měla v pátek narozeniny a v noci všechny zabili. Včera je začali hledat příbuzní, zavolali policii, otevřeli dům a našli těla,“ řekl další soused zavražděných.

Zatčení vojáci

Dva ruští vojáci byli zatčeni pro podezření ze zabití devítičlenné rodiny, píše deník The Guardian. Jde o první známý případ, kdy Rusko zatklo své vlastní vojáky pro podezření ze zabíjení ukrajinských civilistů od invaze v roce 2022, a to navzdory množství důkazů shromážděných nezávislými skupinami pro lidská práva, novináři a OSN, které ukazují, že ruští vojáci během své invaze systematicky páchali válečné zločiny na Ukrajině.

Ruští prokurátoři uvedli, že dva zadržení vojáci pocházejí z ruského Dálného východu. Ukrajinská vláda začala zločin také vyšetřovat.

Zdroj: Euromaidan Press, The Guardian, ASTRA