SPD Ukrajinu v NATO nechtějí. „Nikdy tam nesmí jít země, která je ve válce a která má problémy se svými sousedy,“ prohlásil prezidentský kandidát Jaroslav Bašta

Přidat na Seznam.cz

Hnutí SPD je známo svým postojem vůči pomoci Ukrajině. Kdyby bylo po jejich, tak na obranu ukrajinských občanů před ruským agresorem neputuje ani jediná koruna. Tomio Okamura na svém Twitteru sdílel video svého prezidentského kandidáta, který je proti tomu, aby Ukrajina vstoupila do NATO. A to i ve chvíli, kdy v okolí Bachmutu a Soledaru zuří divoké krvavé boje a blíží se jarní ofenziva.

Co vlastně znamená být členem Severoatlantické aliance (NATO)? Podle oficiálního webu vlády České republiky to znamená, že jsme spolehlivým partnerem, který ctí zásady svobody a demokracie. Členství dává každému státu ve společenstvu záruku kolektivní obrany. Zjednodušeně řečeno je to spolek, kde platí jeden za všechny, všichni za jednoho.

Ukrajinský problém

A podle nejvýše postavených členů SPD, prezidentského kandidáta Jaroslava Bašty a šéfa hnutí Tomia Okamury, je vstup Ukrajiny do NATO naprosto vyloučen. „Nikdy tam nesmí jít země, která je ve válce a která má problémy se svými sousedy,“ řekl klidným a lehce arogantním tónem prezidentský kandidát.

Naznačil tak, že vinu za válku nese vlastně také Ukrajina – kdyby se vzdali, tak by se přece neválčilo. Kdyby předali půlku svého území, bylo by vše v pořádku. Dokonce zašel tak daleko, že řekl, že Ukrajina má problém se svými sousedy. Přitom je to úplně naopak. Rusko je agresorem a Rusko to vše začalo.

Marná snaha Zelenského

Už dříve se prezident Zelenskyj dovolával, aby byla jeho země vpuštěna do NATO. Někteří lídři členských států však byly proti, zejména Francie, Německo.

Proti přijetí Ukrajiny byl zpočátku i prezident Biden, který v roce 1990 zastával jednu z nejvýznamnějších pozic ve Výboru pro zahraniční vztahy Senátu. Právě on urgoval tehdejší autority, aby přijaly do spolku Polsko, Maďarsko a Českou republiku.

V červnu 2022 však ministr zahraničí USA Antony J. Blinken senátorům řekl, že on i Biden podporují členství Ukrajiny v NATO. Prezident Spojených států byl však ve svých veřejných komentářích mnohem opatrnější a v otázkách ukrajinského členství byl daleko zdrženlivější, uvádí deník The New York Times.

Zdroje: Tomio Okamura, The New York Times, vláda České republiky