Španělsko poskytne Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě 1 miliardy eur (23,9 miliardy Kč)

Přidat na Seznam.cz

Během své první oficiální návštěvy v Madridu Ukrajina pod vedením prezidenta Volodymyra Zelenského uzavřela se Španělskem dvoustrannou dohodu o bezpečnostní spolupráci, píše deník POLITICO.

Španělsko poskytuje Ukrajině podporu již dva roky. Bohužel ruská agrese stále pokračuje, a proto musíme naši pomoc navýšit, prohlásil španělský premiér Pedro Sánchez na společné tiskové konferenci se Zelenským.

Španělsko přislíbilo pro letošní rok balík vojenské podpory přesahující 1 miliardu eur (23,9 miliardy Kč) a zavázalo se poskytnout do roku 2027 celkem 5 miliard eur (119,5 miliard Kč), uvedl Zelenskyj. Poděkoval Španělsku za poskytnutí dodatečných prostředků protivzdušné obrany, dělostřeleckých granátů a obrněných vozidel. Sánchez řekl, že Španělsko již připravuje další rakety systému protivzdušné obrany Patriot a tanky Leopard, aniž by upřesnil konkrétní počty, zmiňuje portál Yahoo.

Španělsko odmítlo vydat Kyjevu kompletní baterie Patriot, ale souhlasilo s odesláním střel, které tyto systémy odpalují. Zelenskyj prohlásil, že Ukrajina potřebuje alespoň sedm systémů Patriot.

Rusko používá proti Ukrajině měsíčně více než 3000 leteckých bomb, řekl.

Madrid také navýšil počet ukrajinských vojáků, které cvičí.

Sánchez uvedl, že Španělsko rovněž pomůže Ukrajině s odminováním, obnovou a finanční podporou.

Bezpečnostní pakt se Španělskem je pro Ukrajinu již desátou dohodou, kterou uzavřela se svými spojenci – jedná se o součást snah o zajištění dlouhodobé podpory, dokud nebude přijata do NATO. Tyto dohody nezahrnují vyslání vojáků na oсhranu Ukrajiny ani sestřelování raket nad ukrajinským územím.

Zdroj: POLITICO, Yahoo