Soudní proces s kandidátem na prezidenta USA Donaldem Trumpem: Desítky potencionálních porotců vyloučeno z trestního procesu. Údajně nemohou být nestranní

Přidat na Seznam.cz

Donald Trump popírá, že by falšoval obchodní záznamy, aby zatajil platbu za mlčení pornohvězdě Stormy Daniels těsně před volbami v roce 2016, které vyhrál. Šedesát z 96 potenciálních porotců se po pondělním zahájení řízení rychle vyjádřilo, že nemohou být nestranní. Výběr porotců pokračuje v úterý a může trvat až dva týdny.

Těm, kteří nebyli vyloučeni hned první den, byly položeny četné otázky, mimo jiné o jejich zvycích při čtení zpráv a knih. „Prostě jsem to nedokázala,“ nechala se slyšet jedna potenciální porotkyně, když v pondělí odcházela od soudu, píše BBC a Yahoo!

Vyřazení porotců naznačilo, jak náročné může být najít skupinu dvanácti nestranných porotců pro případ, který se týká vysoce medializovaného sexuálního skandálu bývalého prezidenta, jenž se znovu uchází o Bílý dům.

Manhattanská prokuratura tvrdí, že Donald Trump nařídil svému bývalému právníkovi Michaelu Cohenovi, aby Stormy Daniels zaplatil 130 000 dolarů (zhruba 3 miliony korun) výměnou za její mlčení o údajném sexuálním styku, který bývalý prezident popírá. Podle prokuratury tak učinil s cílem nezákonně ovlivnit volby v roce 2016. Donald Trump svou vinu nepřiznal.

Výběr poroty začal. Soudce začal tím, že propustil porotce, kteří zvedli ruku, že nemohou být nestranní, takže zbylo asi 34 lidí. Ti, kteří zůstali, byli poté dotazováni na 42 otázek v dotazníku pro porotce, včetně jejich návyků při čtení zpráv, zda se zúčastnili nějakého Trumpova shromáždění nebo zda četli některou z knih bývalého prezidenta. Osmnáct z nich bylo náhodně umístěno do porotní lavice a jeden po druhém odpovídali na dotazník.

Jedna žena byla dotázána: „Máte nějaké silné názory nebo pevné přesvědčení o bývalém prezidentovi Donaldu Trumpovi nebo o tom, že je současným kandidátem na prezidenta, které by narušovaly vaši schopnost být spravedlivým a nestranným porotcem?“. Odpověděla jednoduše „ano“ a byla propuštěna, ačkoli tým Trumpa původně proti jejímu vyloučení z důvodů, které nevysvětlil, protestoval.

Všichni porotci zůstanou vzhledem k vysoce prestižní povaze případu v anonymitě, ačkoli právní tým Trumpa a státní zástupci budou znát jejich totožnost.

Zdroj: BBC, Yahoo!