Souboj mezi Putinovými muži vrcholí. Terorista a propagandista si nadávají, zábava vrcholí

Přidat na Seznam.cz

Sejde se ruský terorista a propagandista a hádají se o čest. Byl by to dobrý začátek vtipu, ale není. Putinovi muži po sobě střílí ostrá slova, na zbraně si však zatím jako za starých časů, netroufají. Metají po sobě nadávky na sociálních sítích i přes televizi, show začíná.

Na jedné straně bývalý důstojník ruské tajné služby FSB a terorista Igor Girkin (známý také jako „Strelkov“), od začátku války podezřelý a nakonec odsouzený nizozemským soudem v nepřítomnosti na doživotí za napomáhání sestřelení letu MH17, nešetří slovy a otevřeně kritizuje ruskou armádu a ministra obrany. Na straně druhé ruský propagandista a Putinova pravá ruka Vladimir Solovjov.

Hádka mezi teroristou a propagandistou o čest

Souboj mezi Putinovými muži vyvrcholil velkolepým a zábavným způsobem, neboť jeden z nejzarytějších mluvčích Kremlu byl vyzván na souboj jedním z nejznámějších obviněných teroristů Kremlu.

Souboj se samozřejmě nebude odehrávat s mečem nebo pistolí jako za starých časů, ale pokud Igor Strelkov dosáhne svého, půjde o veřejnou debatu.

Solovjov v úterý ve svém televizním pořadu veřejně zesměšnil Strelkova za jeho „pseudopatriotický“ pokus znovu se zapojit do války na Ukrajině a následný neúspěch na frontě.

„Tenhle odešel bojovat, pos * *l se a vrátil se,“ řekl Solovjov o někdejším ruském veliteli. „Jestli jste opravdu chtěli bojovat, tak se přidejte k Wagnerovcům. Strelkov odešel s takovou okázalostí, teď se ukazuje, že ho na frontu nepustili. Tak ses měl přihlásit k Wagnerovcům a ukázat, jakou máš skutečnou cenu,“ řekl Solovjov s odkazem na soukromou armádu, kterou Kreml využíval k posilování jednotek s pomocí vězňů.

„Sám se pos * *l“ kontroval přes sociální média Strelkov.

Strelkov se měl v říjnu vydat do ruských řad na východní Ukrajině a strávit tam téměř dva měsíce. Informace o odjezdu na frontu přinesl například iRozhlas. Do Moskvy se vrátil poté, co jeho mise „neskončila úspěchem“. Jako jeden z nejznámějších Rusů zapojených do první fáze Putinovy války proti Ukrajině v roce 2014 a otevřený kritik současné vojenské strategie, byl Strelkov široce vysmíván za to, že se vrátil se staženým ocasem.

„A teď je z něj antipatriotický bloger, který radí vrchnímu velení, jak bojovat. Proč jste to neukázal sám? Proč jste se pos * *li?“ zuřil ve svém pořadu propagandista Solovjov.

„Jsem připraven na jakoukoli veřejnou debatu s ním, která se bude konat na jakékoli neutrální platformě (tedy neupravené jím nebo jeho sponzory). Na jakékoliv téma, které chce nadhodit… Jedinou podmínkou z mé strany je, že debaty musí být vysílány živě a navíc nahrávány neutrálními operátory,“ napsal Strelkov na Telegramu.

Dodal, že neočekává, že by Solovjov souhlasem s debatou riskoval svou „pověst“, ale naznačil, že kremelský propagandista si je možná jen natolik jistý sám sebou, že s ní bude souhlasit v naději, že svého soupeře „rozdrtí“ v přímém televizním přenosu.

Kdo je Strelkov a proč nemůže na frontu?

Podle informací exilového deníku Odessa Journal, s odkazem na výsledky vyšetřování skupiny Bellingcat, Ukrajina vypsala na Strelkovu hlavu odměnu 100 000 dolarů. Země považuje Rusa za jednoho z nejznámějších ruských teroristů a chce ho soudit za jeho účast ve válce proti Ukrajině. Mezi jeho „teroristické aktivity“ patří mučení, vraždy a „porušování státní suverenity“.

„V okamžiku, kdy přejde na frontu, udělá ukrajinská tajná služba vše pro to, aby ho dopadla,“ uvedl zakladatel skupiny Bellingcat, Grozev. „A nejen ukrajinská, ale i nizozemská tajná služba. Byla by to suverénní operace na ukrajinském území a Ukrajina k tomu Nizozemsko vyzve, protože by šlo o zatčení, nikoli o účast ve válce.“

Svou roli však hraje i to, že je hledán kvůli sestřelení MH17. „Kreml ho nechce ztratit z dohledu, protože by mohl být zatčen,“ řekl Grozev. „Pokud ho chytí, bude to konec celého příběhu, který Rusko osm let šířilo.“

Zdroj: redakce, Telegram, Odessa Journal, Youtube, iRozhlas