Sotva 10 % Evropanů věří, že Ukrajina může stále porazit Rusko, zjistil průzkum

Přidat na Seznam.cz

Pouze jeden z deseti Evropanů věří, že Ukrajina může porazit Rusko, podle průzkumu v celé EU. Průzkum provedený ve 12 zemích EU – včetně Francie, Německa, Maďarska, Itálie, Nizozemska, Polska, Španělska a Švédska – zjistil, že pesimismus ohledně výsledku války byl živen neúspěšnou protiofenzívou Ukrajiny, potenciálním posunem politiky USA a možností Donald Trump se dostal do Bílého domu.

Zpráva nazvaná „Válka a volby: Jak si evropští lídři mohou udržet veřejnou podporu Ukrajině“, zjistila, že 20 % předpovídalo ruské vítězství. Zjištění přicházejí v předvečer druhého výročí úplné ruské invaze na Ukrajinu dne 24. února 2022.

Ačkoli podpora Kyjeva mezi Evropany zůstává vysoká, určitá forma „kompromisního urovnání“ je podle průzkumu považována za nejpravděpodobnější řešení války. To znamená posun v náladě, přičemž většina Evropanů říká, že Ukrajina musí získat zpět všechna svá ztracená území v loňském roce.

Autoři zprávy tvrdili, že na základě těchto zjištění by politici EU měli zaujmout realističtější přístup, který se soustředí na stanovení toho, jak lze dosáhnout míru, uvádí deník EuroNews.

„Aby bylo možné obhájit pokračující evropskou podporu Ukrajině, budou muset lídři EU změnit způsob, jakým mluví o válce,“ řekl spoluautor Mark Leonard z Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR), která průzkum zadala, uvádí deník Guardian.

Většina Evropanů chce zabránit ruskému vítězství, ale nevěří, že by Kyjev mohl vyhrát vojensky. Tváří v tvář stále skeptičtější veřejnosti Leonard vysvětlil, že argumenty pro další pomoc by se měly zaměřit na to, jak by „mohla vést k udržitelnému, vyjednanému míru, který bude upřednostňovat Kyjev – spíše než k vítězství Putina“.

Někteří odborníci tvrdí, že mírová dohoda, která předá ukrajinskou půdu, by mohla Kreml povzbudit, což by v budoucnu mohlo vést k dalším konfliktům. Jiní věří, že ukončení krveprolití by mělo být prvořadé.

Preference tlačit Kyjev k přijetí urovnání byla nejčastější v Maďarsku (64 %), Řecku (59 %) a Itálii (52 %), zatímco podpora znovuzískání území Ukrajiny byla nejsilnější ve Švédsku (50 %) a Portugalsku (48 %) a v Polsku (47 %).

Názory byly rovnoměrněji rozděleny ve Španělsku, Nizozemsku, Německu a Francii.

zdroj: EuroNews, Guardian