Sopky na Kamčatce se probudily. Očekávají se silné erupce, které mohou ovlivnit leteckou dopravu

Přidat na Seznam.cz

Ze 2 sopek na ruském poloostrově Kamčatka na Dálném východě se valí popel a láva. Vědci očekávají silné erupce, informuje deník ABC News.

Poloostrov Kamčatka, který daleko na ruském východě zasahuje do Tichého oceánu, je jednou z nejkoncentrovanějších oblastí geotermální aktivity na světě; nachází se zde asi 30 aktivních sopek.

Vulkanologický ústav Ruské akademie věd uvedl, že náhlá nová aktivita následovala po sobotním silném zemětřesení. Na sopce Ključevskaja, která je se svými 4 750 metry nejvyšší aktivní sopkou Eurasie, bylo zaznamenáno až 10 výbuchů za hodinu.

Lávové proudy a emise popela chrlí také sopka Šiveluč, vysoká 3 283 metry. Na základě pozorování zářícího dómu sopky, ze kterého se valí žhavá láva o teplotě 1 000 °C, vědci usuzují, že se schyluje k mohutné erupci. Společně s tím by se do výšky 10-15 km vznesl oblak popela, který by mohl ovlivnit mezinárodní leteckou dopravu.

Kamčatka je jen řídce osídlená, vysvětluje deník Independent. Obě sopky se nachází asi 40 km od nejbližší osady Ključi s 5 000 obyvateli a asi 450 kilometrů od města Petropavlovsk-Kamčatskij, správního sídla Kamčatského kraje a jediného většího města na poloostrově.

Když v říjnu 2010 došlo k poslední erupci sopky Šiveluč, vyvrhla popel do výšky 10 km a ten pak zasypal osadu Ust-Kamčatskij, vzdálenou asi 90 km.

Zdroj: ABC News, Independent