Šojgu varuje: Od jaderného střetu se Západem nás dělí stále méně kroků

Přidat na Seznam.cz

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v úterý varoval, že Západ a Rusko dělí od možného jaderného střetu stále méně kroků.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tak rázně zareagoval na oznámení Velké Británie, že dodá Ukrajině munici s ochuzeným uranem, takzvanou smrtící bombu. Deník The Guardian s odvoláním na ruskou tiskovou agenturu uvedl, že podle ministrových slov Moskva bude rázně reagovat.

Londýn plánuje dodat Kyjevu munici s ochuzeným uranem v rámci své vojenské pomoci, uvedla v úterý náměstkyně britského ministra obrany Annabelle Goldien, jejíž slova cituje deník Independent. Náměstkyně následně vysvětlila, že takové střely jsou velmi účinné při zasahování moderních tanků a obrněných vozidel. Šojgu připomněl, že takovou munici již Západ nasadil v konfliktu v Kosovu, což mělo vážné zdravotní následky pro ty, kteří ji použili. Ruský ministr rovněž prohlásil, že každá válka končí mírem.

Ruský prezident Vladimir Putin následně prohlásil, že Moskva bude nucena reagovat na takové dodávky, které jsou určené pro Ukrajinu. Podle něj britská dodávka munice s ochuzeným uranem ukazuje, že Západ hodlá s Ruskem bojovat do posledního ukrajinského dechu nikoli slovy, ale činy.

Zdroje: The Guardian, Independent