Šmucler a zubní kontroly na školách. Lidé ho kritikou nešetří

Přidat na Seznam.cz

Možná to je dobrý nápad, který ale našel silnou kritiku. Šéf stomatologické komory Roman Šmucler se pro web CNN Prima NEWS nechal slyšet, že by zavedl kontroly dětských zubů přímo na školách. Proti tomu se však ostře postavil Luboš Zajíc z asociace ředitelů.

„Z hlediska péče o zuby jsme strašně zaostalá země. Vyspělé země nemají u dětí zubní kaz, souvisí to s tím, že se děti naučí o zuby správně pečovat,“ řekl na CNN Prima NEWS prezident České stomatologické komory. Ten v této problematice má jasno.

„Škola je místo, kam přivedou děti i problematické rodiny a máme tak šanci se s nimi potkat,“ dodal vzápětí s tím, že tato prevence by dokázala možná i včas podchytit problémové rodiny a začít s léčbou špatných zubů dříve, než aby pak bylo pozdě.

Kritika nejen od odborníků

„Raději budeme děti učit než řešit podobné věci. Ve školách běží různé programy, které jsou zaměřeny na zdravou výživu a zdravé zuby. Nemyslím si, že by škola měla být místem, kde by měla probíhat přímá lékařská péče,“ řekl Luboš Zajíc. Dle něho by se měla energie soustředit na konání pravidelných prohlídek u dětí.

Jenže se na internetu objevilo i mnoho komentářů z řad rodičů. Mnozí z nich tento krok z řad Romana Šmuclera vnímají negativně a o podobné kroky, jak dětem pečovat o chrup, neuznávají. Najdou se i tací, kteří se nebojí používat sprostější slova.

Dalším možným problémem v tomto pokusu o povinné prohlídky na školách by mohl být nedostatek zubařů v Česku. Podle webu zprávy.aktualne.cz se totiž v poslední době čím dál více obrací na pojišťovny s tím, že potřebují akutně ošetřit, ale nikde je nepřijímají. „K lékaři na akutní ošetření jsem musela cestovat asi 100 kilometrů,“ cituje web.

Otázkou tak je, kdo by děti kontroloval, pokud počty stomatologů a zubařů jsou dlouhodobě nízké a počet pacientů nestíhají ošetřovat. Pokud už teď jsou takto vytížení, dá se očekávat, že kontroly na školách by zubaře o to více zatížily.

Zdroj: CNN Prima NEWS, zprávy.aktualne.cz, redakce