Směšná realita ruské mobilizace: opilí odvedenci, potyčky s policií a zákon proti dezerci

Přidat na Seznam.cz

V době sociálních sítí se nic neutají, ani směšná realita probíhající ruské mobilizace. Videa kolující na Internetu zachytila opilé odvedence, potyčky s policií i rozčarování z rezavých zbraní. Morálka ruských odvedenců je na takové úrovni, že prezident Putin musel podepsat zákon trestající dezerci z armády deseti lety vězení.

Zatímco bylo oznámeno, že mobilizace se týká pouze 300 000 rezervistů s bojovou zkušeností, díky tajné klauzuli může být do armády odveden až 1 milion ruských mužů, píše deník Business Insider. Povolávací rozkazy teď chodí studentům, protiválečným demonstrantům, nemocným lidem, seniorům i zemřelým. Není proto divu, že sociální sítě plní videa s potácejícími se opilými odvedenci, kteří přijíždějí do vojenských výcvikových středisek.

V oblastech se silným zastoupením etnických menšin se místní obyvatelé bouří proti odvodům do armády. Ruský deník Sakha Day zaznamenal, že na Dálném východě se množí případy, kdy ženy vyšly do ulic protestovat proti odvedení svých manželů a synů. Demonstrace jsou obvykle agresivně potlačeny pořádkovými jednotkami.

Ani někteří muži nejsou ochotni jít do války dobrovolně. Opět z oblastí obývaných především etnickými menšinami jsou hlášeny potyčky s verbíři a policií. Na sociálních sítích se třeba objevilo video, na kterém se muži dohadovali s agilní úřednicí, že nepůjdou na Ukrajinu „bojovat za budoucnost, když nemají přítomnost“. Podle deníku Moscow Times ve čtvrtek po vášnivých hádkách před vojenskou náborovou kanceláří skupinky mužů zablokovaly federální dálnici v severokavkazkém Dagestánu.

Ti, kteří do armády vstupují s hrdostí, jsou pak v některých případech konfrontováni se skutečným stavem ruské armády. Jak jsme dříve informovali, rozčarovaní odvedenci ve výcvikových táborech dostávají i staré zrezivělé zbraně. Morálka v druhé nejsilnější armádě světa tak není na nejlepší úrovni.

Prezident Putin proto podepsal zákon, zavádějící do trestního zákoníku pojmy „mobilizace“, „válečná doba“ a „stanné právo“, píše deník Ukrajinská pravda.

Zákon zpřísňuje tresty za opuštění území v době mobilizace, sazba od 5 do 10 let vězení se bude odvíjet od délky nepřítomnosti. Za nesplnění rozkazu nadřízeného v době vojenských operací nebo války hrozí 3 roky vězení, v závažných případech až 10 let. V trestním zákoníku také nově přibyl článek o dobrovolné kapitulaci, která bude trestána sazbou od 3 do 10 let vězení.

Zdroj: Business Insider, Sakha Day, Moscow Times, Ukrajinská pravda