Slovensko oznámilo ukončení vojenské pomoci Ukrajině. Fico míří do Bruselu na setkání vedoucích představitelů EU

Přidat na Seznam.cz

Slovensko bylo až dosud věrným podporovatelem Kyjeva. Darovalo mu zbraně a otevřelo své hranice pro uprchlíky prchající před válkou, píše deník Euronews.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová jmenovala premiéra Roberta Fica, předsedou nové koaliční vlády. Robert Fico oznámil ukončení vojenské pomoci Ukrajině. Panují obavy, že vítězství strany Smer v zářijových volbách by mohlo znamenat dramatický obrat v zahraniční politice země a o napjatou křehkou jednotu v Evropské unii a NATO.

Robert Fico den po svém jmenování míří do Bruselu na setkání vedoucích představitelů Evropské unie. Ještě předtím zamířil na zasedání evropského výboru Národní rady, kde oznámil své plány nejen pro summit, ale i pro celkovou zahraniční politiku Slovenska, píše server Aktuality.sk.

Tradičně před europoslanci odmítl jakoukoli vojenskou pomoc Ukrajině a sankce proti Rusku. Tyto postoje chce tlumočit i v Bruselu.

Fico chce konfrontaci s Ursulou von der Leyenovou

Na dvoudenním summitu budou vedoucí představitelé EU jednat o současné situaci na Blízkém východě, pokračující podpoře Ukrajiny v souvislosti s ruskou útočnou válkou, dlouhodobém rozpočtu EU, ekonomice, migraci a vnějších vztazích.

Robert Fico na výboru také deklaroval zájem o konfrontaci s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Ta podle něj v posledních letech horlivě přehlíží porušování zásad mezinárodního práva ve Slovenské republice.

Zdroj: euronews, aktuality.sk