Slovenská prezidentka Čaputová podala žalobu na Roberta Fica. Nechce snášet stupňující se veřejnou šikanu a nepodložená obvinění

Přidat na Seznam.cz

Slovenská prezidentka si je vědoma, že jako veřejná osoba má povinnost snášet vyšší míru kritiky. Není však podle ní povinna snášet stupňující se veřejnou šikanu a nepodložená obvinění z porušování ústavy, zákonů nebo služby jiné moci, píší Aktuality.

Zuzana Čaputová podala na předsedu strany Směr-SD Roberta Fica žalobu na ochranu osobnosti, oznámil její mluvčí Martin Strižinec.

„Důvodem jsou hrubé lži a vykonstruovaná obvinění, která o ní neustále šíří. Prezidentka si je vědoma, že jako veřejná osoba má povinnost snášet vyšší míru kritiky. Není však povinna snášet stupňující se veřejnou šikanu a nepodložená obvinění z porušování ústavy, zákonů nebo služby jiné moci,“ vysvětlil mluvčí prezidentky.

Prezidentka považuje rétoriku bez faktického základu za záměrné zneužití svobody projevu s cílem podněcovat nenávist vůči ní. „Je přesvědčena, že Robert Fico opakovaným šířením hrubých lží zasahuje do jejích osobních práv takovým způsobem a do takové míry, že jediným skutečně účinným prostředkem její ochrany je právě podání žaloby,“ pokračoval Strižinec.

Čaputová tvrdí, že pokud bude společnost i nadále tolerovat tento typ nenávistných projevů a vykonstruovaných obvinění, je důvodné se obávat, že mezi stoupenci Fica a jemu podobnými politiky budou jedinci, kteří budou takové verbální útoky eskalovat do fyzického násilí. „Že to není jen hypotéza, ale reálná hrozba, dokazují opakované výhrůžky namířené přímo proti prezidentce a jejím blízkým,“ dodal mluvčí.

Prezidentský palác také poukázal na soudní rozhodnutí, podle nichž by nároky na přiměřenost prezentovaných výroků a jejich pravdivost měly být vyšší u veřejných osob než u běžných občanů. „Jak kvůli svému společenskému postavení, tak kvůli jejich značnému vlivu na široké masy prostřednictvím sociálních sítí. Podáním žaloby na ochranu osobnosti prezidentka primárně nechrání sebe, ale především instituci, kterou zastupuje, a tím i celou společnost,“ uvedl mluvčí.

Podle prezidentky může být výsledné soudní rozhodnutí prospěšné pro ochranu demokratických hodnot a institucí před verbálními projevy, jejichž hlavním účelem je zasévat negativní emoce a podněcovat nenávist vůči komukoliv.

Čaputová řekla, že každá společnost, v níž triumfují lži a nenávist, je ohroženou společností.

Fico v reakci na to poukázal, že hlava státu podává civilní žalobu na nejsilnějšího opozičního politika za jeho výroky dva týdny před parlamentními volbami. „Ať prezidentka podá občanskoprávní žalobu, opět velmi jasně zasahuje do volební kampaně. Tím ukazuje, že stojí za Progresivním Slovenskem,“ řekl. Poukázal na to, že to byla prezidentka, kdo dal čest fašistům, podepsal nevýhodnou smlouvu s USA a zmařil referendum, píše deník Pravda.

Zdroj: Aktuality, Pravda