„Šlendrián, který obelhává veřejnost.“ pustila se Alena Schillerová do ministra financí Zbyňka Stanjury. Žádá rezignaci

Přidat na Seznam.cz

V neděli 23. dubna se v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT1 sešli bývalí ministři financí Alena Schillerová, Jiří Rusnok a Miroslav Kalousek. Přišla řeč i na důchodovou reformu, konkrétně snížení valorizace důchodů. To, že je vůbec takové kontroverzní řešení potřeba, se snažila Schillerová hodit na vládu Petra Fialy. Miroslav Kalousek však nehodlal pouze sedět a mlčet.

„Nevykecáte se z toho,“ pustil se do Schillerové Miroslav Kalousek. Schillerová i politici z hnutí ANO se totiž vinu za současný stav důchodového systému a celkově české ekonomiky snaží přehodit na pětikoalici Petra Fialy.

Jeden problém s mnoha viníky

„Tady byl nějaký automat, a jak se má navyšovat automat,“ řekl Kalousek a pokračoval, že kdyby se do toho automatu nevstupovalo, to znamená nemanipulovalo se s ním, tak dnešní situace není zdaleka tak dramatická.

„Bohužel za Sobotkovy i Babišovy vlády se do toho automatu vstupovalo každý rok. Zaprvé se změnil valorizační vzorec a za druhé vláda každý rok nezodpovědně přidávala mnohem víc, než určoval valorizační automat,“ pokračoval Kalousek a dodal, že kvůli těmto krokům minulých vlád se strukturální deficit stále zvyšoval. Nicméně Fialova vláda není úplně venku z průšvihu. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek přiznal, že tato vláda zaspala. Když už ale začali jednat na poslední chvíli, tak podle Kalouska opozice bránila vyřešení problému, který sama z části stvořila.

Výzva Aleny Schillerové

Alena Schillerová si z analýzy Miroslava Kalouska vzala to, co se jí nejvíce zalíbilo. „Hlásím shodu exministrů financí v dnešních Otázkách Václava Moravce,“ napsala na svém Twitteru. Podle všech účastníků debaty totiž rozpočet Zbyňka Stanjury účetně stojí na vodě.

„Chybějící příjmy za více než 100 miliard korun je nutno neprodleně řešit,“ napsala a dodala, že v opačném případě musí být všechny škody, které Stanjura způsobí, přičteny v plném rozsahu ODS.

Kromě toho také Stanjuru označila hanlivým výrazem šlendrián. Podle Schillerové se má Stanjura na svědomí manipulace s čísly ve státním rozpočtu, účetní triky za desítky miliard a také obelhává média i veřejnost. „To jsou hlavní důvody, proč by měl ministr financí okamžitě rezignovat,“ kritizovala Schillerová.

Zdroje: Otázky Václava Moravce (ČT1), redakce, Alena Schillerová