Skupina G-7 vyzvala Čínu, aby přestala pomáhat Rusku ve válce na Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Vedoucí představitelé G-7 vyzvou Čínu, aby přestala umožňovat a podporovat válku Ruska proti Ukrajině, jak vyplývá z návrhu prohlášení, s nímž se seznámila agentura Bloomberg.

Spojenci Kyjeva obviňují Peking z toho, že dodává Rusku technologie a součástky – buď obsažené ve zbraních, nebo potřebné k jejich výrobě – a napomáhá tak snahám Moskvy obejít vlnu obchodních omezení, která na mnohé z tohoto zboží uvaluje skupina G-7. Zakázaný materiál se do Ruska často dostává přes třetí země, jako je Čína a Turecko, nebo přes sítě zprostředkovatelů.

„Pokračující podpora Číny ruské obranné průmyslové základně má významné a rozsáhlé bezpečnostní důsledky,“ uvádí se v návrhu prohlášení, které se ještě může změnit, než jej schválí vedoucí představitelé na summitu v Itálii, který má začít ve čtvrtek.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí v reakci na návrh uvedl, že Čína ukrajinskou krizi nevyvolala ani není stranou konfliktu.

„Skupina G-7 by měla převzít pragmatickou odpovědnost a podpořit uvolnění situace a vytvořit podmínky pro řešení politické krize, a ne vznášet nepodložená obvinění vůči straně, která není účastníkem konfliktu,“ uvedl mluvčí v prohlášení pro agenturu Bloomberg.

V rámci snahy čelit obcházení sankcí se očekává, že skupina G-7 a Evropská unie v nadcházejících dnech zavedou nová omezení.

Mezi diskutovaná opatření patří postih bank ve třetích zemích, které zprostředkovávají obchody, požadavek, aby společnosti zvýšily kontroly svých dceřiných podniků a subdodavatelů v zahraničí, a rozšíření omezení na zboží západních značek, které stále končí v Rusku.

Zdroj: Bloomberg, Aljazeera