Skrytý ráj: Nejkrásnější jezero v Evropě je jen kousek od Prahy

Přidat na Seznam.cz

Česká republika se bohužel nemůže pyšnit přístupem k moři, což může být pro celou řadu lidí trochu smutným faktem. Ani zdaleka to ovšem neznamená, že se u nás nenachází jiné vodní plochy, které stojí za návštěvu.

Těch se ve skutečnosti v naší malebné zemi skrývá hned několik. Asi nejznámější, nejnavštěvovanější a nejopěvovanější vodní plochou je přehradní nádrž Lipno, které se pro její rozlohu dokonce někdy přezdívá české (či jihočeské) moře. V žádném případě byste si však neměli nechat uniknout ani vizitu Máchova jezera, které se řadí mezi nejkrásnější v Evropě. Navíc se nachází jen pár hodin od Prahy, takže je pro mnoho lidí velmi dobře přístupné.

Perla Libereckého kraje, o jejíž založení se zasloužil sám Karel IV.

Máchovo jezero je k nalezení v katastrálním území Doksy u Máchova jezera v okrese Česká Lípa, jenž je součástí divukrásného Libereckého kraje. Ve skutečnosti se nejedná o jezero, nýbrž o rybník, který byl založen již ve 14. století.

O jeho založení se postaral samotný Karel IV., který se řadí mezi nejvýznamnější panovníky v dějinách českého národa.

Máchovo jezero se může pochlubit rozlohou 284 hektarů, což z něj činí šestý největší rybník na území České republiky. Pokud byste pak vynechali jižní Čechy, které jsou pro svou spletitou síť rozsáhlých rybníků známé, Máchovo jezero by dokonce žebříček největších rybníků zcela opanovalo.

Hráz je široká 9 m a 130 m dlouhá. Voda dosahuje maximální hloubky 12 m, nicméně vstup do vody je pozvolný, a proto se návštěvy Máchova jezera nemusí obávat ani rodiny s dětmi.

Máchovo jezero se rozpíná uprostřed půvabné přírody, která je skrze na skrz protkaná skvostnými pamětihodnostmi

Máchovo jezero se nachází v sevření rozmanité přírody, takže jej mohou bez váhání navštívit i příznivci aktivní turistiky. Projít si můžete například Dubské Švýcarsko, Kokořínsko nebo okolí České Lípy, které je nádherné. V bezprostředním okolí se nachází tajuplné jeskyně, skalní města, majestátné rozhledny, dechberoucí vyhlídky, kolosální hrady, romantické zříceniny, půvabné zámky i muzea a galerie.

Zcela jistě stojí za zmínku například zřícenina hradu Bezděz, která na Máchovo jezero velmi bedlivě dohlíží. Tento brilantní výplod gotické architektury nechal vystavět Přemysl Otakar II. mezi lety 1264 až 1278. Hrad je nechvalně proslulý tím, že na něm byl vězněn mladý český král Václav II.

Svou krásou uchvacuje návštěvníky taktéž hrad Kokořín, jenž založil Hynek Berka z Dubé. Zapomínat by se pak rozhodně nemělo ani na hrad Houska, který je opředen celou řadou záhad – podle dávných příběhů se na něm či v jeho bezprostřední blízkosti nachází vstup do opravdového pekla. Zvláštní je i fakt, že nikdo nemá tušení, proč byl vůbec postaven.

Hrad Bezděz.
V bezprostřední blízkosti Máchova jezera se nachází hrad Bezděz. Zdroj: Shutterstock.

Turisté si mohou na Máchově jezeře užít celou řadu zábavních či sportovních aktivit

Pokud vás příroda či historie příliš nebere a raději dáváte přednost zábavním či sportovním aktivitám, nemusíte se obávat, že byste si návštěvu Máchova jezera neužili.

Na své si totiž u tohoto vodního díla přijdou taktéž milovníci hudby, vodních i zimních sportů, houbaření, cykloturistiky, plážového volejbalu nebo orientačního běhu.

Lidé bruslí na rybníku.
V zimě si můžete na Máchově jezeře zabruslit. Zdroj: Shutterstock.

Proč se jezero jmenuje po Karlu Hynku Máchovi?

Když byl rybník založen Karlem IV., začalo se mu říkat Velký nebo rovněž Velký Dokeský. Název Máchovo jezero se ujal až na konci 19. století, nicméně proti používání tohoto pojmenování protestovalo německé obyvatelstvo i odborná veřejnost.

Nakonec však zvítězila touha lidského lidu, který rybník vyzdvihoval jako památku na Karla Hynka Máchu. Tento básník si totiž tuto vodní plochu velmi oblíbil a během života ji navštívil asi šestkrát.

 

Zdroje: cs.wikipedia.org, jenprocestovatele.cz, hrad-bezdez.cz