Situace v Charkovské oblasti se stabilizuje, další ofenziva Rusů se očekává v Sumské oblasti, říká šéf ukrajinské rozvědky

Přidat na Seznam.cz

Kyrylo Budanov, šéf ukrajinského obranného zpravodajství, uvedl, že situace s ruskou invazí v Charkovské oblasti se stabilizovala. Obranné síly budou vytlačovat Rusy z území, ale Rusko může zahájit ofenzívu severněji od Charkova, v oblasti Sumy.

„V současné době probíhá fáze ruské pohraniční operace v Charkovské oblasti. Tvrdit, že nepřítel dosáhl významného úspěchu, by bylo nepravdivé. Je však důležité si uvědomit, že situace je poměrně napjatá a velmi rychle se mění. Přesto od včerejšího večera se podle mého názoru objevil rychlý trend ke stabilizaci,“ řekl Budanov.

Na otázku, kdy by Rusové mohli začít ustupovat, Budanov uvedl, že sami neustoupí, je třeba je vytlačit. Boje proto budou pokračovat. Zároveň zdůraznil, že situace zatím není katastrofická. Dodal, že hlavním cílem současné ruské operace na hranicích jsou psychologické a informační operace zaměřené na vytvoření chaosu a paniky, uvádí deník Ukrajinska Pravda.

Budanov dále řekl, že útoky v Charkovské oblasti budou pokračovat ještě další tři až čtyři dny, po kterých se očekává, že ruské síly podniknou velký tlak ve směru na Sumy. ,,Pokud jde o Sumskou oblast, Rusové vlastně plánovali podobnou operaci od samého začátku i v této oblasti. Rusko soustředilo jednotky přes hranici ze strany Sumy. Situace jim ale zatím nedovolila zapojit se do aktivních akcí a realizovat svůj plán.“

Ukrajinský důstojník Pavlo Veličko, který operuje poblíž ruských hranic v Sumské oblasti, uvedl, že ruské ostřelování předměstí Sumy v poslední době zesílilo, píše deník RBC-Ukraine.

Minulý týden ruské jednotky překročily hranici na severu Charkovské oblasti a vstoupily do několika osad. V současné době pokračují boje v oblasti severního okraje města Vovčansk.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, RBC-Ukraine