Silnice jsou lemované mrtvými Rusy. Ukrajinci zveřejnili video, na němž osvobozují vesnici duchů

Přidat na Seznam.cz

Cesta do nově osvobozené ukrajinské vesnice Storožove je lemována těly ruských vojáků a vyhořelými obrněnými vozidly, tak to uvádí poslední informace od ukrajinské armády, která stále více postupuje vpřed a získává na svou stranu nová území.

Hrůzné scény svědčí o krutosti bojů, během nichž ukrajinské síly v posledních dnech v rámci protiofenzívy na jihu a východě Ukrajiny dobyly Storoževe a několik dalších vesnic. Když do vesnice ve středu dorazili novináři, leželo na prašné zemi vedle vraků jejich vozidel několik mrtvých ruských vojáků. Další těla ležela v trávě a na nedalekých polích, kde byli zabiti, jak uvádí BBC.

Malé jednopatrové domky ve vesnici lemující silnici byly těžce poškozeny ostřelováním, jejich střechy buď zcela zmizely, nebo v nich zely díry. U silnice ležel opuštěný převrácený vůz. Vesnice mlčela, její obyvatelé zmizeli nebo byli mimo dohled.

„Před třemi dny jsme osvobodili Storožev. Sami se můžete přesvědčit, jak se to podařilo. Můžete vidět zničenou techniku. Sláva Ukrajině,“ řekl ukrajinský voják ve vesnici, který uvedl pouze křestní jméno Artem. V pondělí se na internetu objevily záběry, na nichž ukrajinští vojáci nesou před zničeným domem ve Storoževu žlutomodrou ukrajinskou vlajku, píše web Delo.ua.

Vesnici obsadily ruské síly v březnu 2022, měsíc po rozpoutání ruské invaze na Ukrajinu. Podle ukrajinských vojáků přišlo při vyčkávací operaci o život padesát ruských vojáků a čtyři padli do zajetí. Počet ruských obětí se nepodařilo ověřit, ačkoli mrtvoly stále ležely rozházené po silnici a nedalekých polích.

Zdroje: BBC, Delo.ua, Twitter