Sexuální útok na ženy v indickém Manipuru vyvolává pobouření. Virální video, které čin zachycuje, již nesmí šířit sociální média

Přidat na Seznam.cz

Video natočeno v indickém státě Manipur, na němž jsou dvě ženy donuceny rozvášněným davem chodit nahé, se objevilo na sociálních sítích a vyvolalo pobouření. Premiéra Naréndru Módího to přimělo, aby přerušil své mlčení o několik měsíců trvajícím konfliktu, který rozděluje stát, říká CNN.

4. května v indickém státě Manipur se stal šokující incident. Dvě ženy z kmene Kuki-Zo byly násilně napadeny davem mužů. Virální video zachycující tento čin vyvolalo pobouření veřejnosti a rychle se rozšířilo po internetu.

Záběry ukazují dvě vyděšené ženy, které byly nucené nahé projít davem mužů, kteří je údajně osahávali a sexuálně napadali. Někteří z nich se údajně oháněli dlouhými holemi a klacky. Manipurská policie okamžitě po zveřejnění videa zahájila vyšetřování.

Úředníci informovali, že byly zatčeny čtyři osoby, ale vyšetřování stále probíhá a více než třicet mužů je stále vyslýcháno. Manipurský hlavní ministr N. Biren Singh tento incident jednoznačně odsoudil a nazval jej „zločinem proti lidskosti“.

Manipur se v posledních měsících potýká s násilnostmi

Manipur čelí dlouhodobému etnickému napětí mezi kmeny Kuki a Meitei. Nedávné střety mezi těmito etniky, které se odehrály 3. května v hlavním městě státu Imphalu, vedly k násilnostem a ztrátě více než 100 životů. Kmen Kuki požádal o zvláštní kmenový status, který by umožnil členům kmene Meitei kupovat půdu a poskytl by jim více příležitostí pro získání zaměstnání ve státní správě, píše BBC.

V reakci na video a násilí v Manipuru vyjádřil premiér Indie, Narendra Módí, svůj hluboký smutek a hněv. Indický nejvyšší soud následně nařídil vládě, aby podnikla okamžité kroky a zajistila, že se podobné brutální činy nebudou opakovat. Manipurský premiér N. Biren Singh slíbil, že vláda státu Manipur, která je vedená Módího vládnoucí stranou, nebude tolerovat žádné zločiny proti ženám a sestrám a viníci budou potrestáni nejvyššími tresty, včetně trestu smrti.

Incident na videu byl odsouzen také Indickou národní komisí pro lidská práva, která vyzvala úřady, aby předložily podrobnou zprávu o případu včetně stavu vyšetřování, zdravotního stavu přeživších, dalších zraněných a informace o udělených odškodněních.

Indická vláda vydala příkaz Twitteru a dalším platformám sociálních médií, aby virální video nesdílely a odstranily.

Zdroj: BBC, CNN