Severní Korea veřejně popravila 22letého muže za sledování a sdílení jihokorejských filmů a hudby

Přidat na Seznam.cz

Dvaadvacetiletý Severokorejec byl veřejně popraven za sledování a sdílení jihokorejských filmů a hudby, tvrdí nová zpráva, která poukazuje na zoufalé pokusy Pchjongjangu zastavit tok informací a kultury zvenčí.

Případ, který je podrobně popsán ve Zprávě o lidských právech v Severní Koreji 2024, kterou ve čtvrtek zveřejnilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení, obsahuje svědectví 649 severokorejských přeběhlíků, píše deník The Guardian.

Podle svědectví nejmenovaného přeběhlíka byl mladý muž z provincie Jižní Hwanghae v roce 2022 veřejně popraven za poslech 70 jihokorejských písní, sledování tří filmů a jejich šíření, čímž se dostal do rozporu se severokorejským zákonem přijatým v roce 2020, který zakazuje „reakční ideologii a kulturu“.

Mezi další „reakcionářské“ zvyky, které jsou trestány, patří vnímání jihokorejských zvyků, jako je nošení bílých šatů nevěstami, nošení nevěsty ženichy, nošení slunečních brýlí a pití alkoholu ze sklenic na víno.

Podle zprávy jsou Severokorejci běžně podrobováni kontrolám mobilních telefonů kvůli hláskování kontaktních jmen, výrazů a slangových výrazů, píše deníkThe Independent.

„Vláda netoleruje pluralitu, zakazuje nezávislá média, organizace občanské společnosti a odbory a systematicky popírá všechny základní svobody, včetně svobody projevu, pokojného shromažďování, sdružování a svobody náboženského vyznání a přesvědčení,“ uvedla Organizace Human Rights Watch o Severní Koreji ve své zprávě o světě v roce 2023.

„Po zhlédnutí korejských dramat se mnoho mladých lidí ptá: ‚Proč musíme takhle žít?‘ Říkal jsem si, že raději zemřu, než abych žil v Severní Koreji,“ řekl přeběhlík novinářům.

Žena, která loni v říjnu uprchla ze Severní Koreje na dřevěném člunu, také osvětlila skrytou zášť vůči režimu.

„Samozřejmě nemůžeme veřejně říkat nic špatného proti Kim Čong-unovi, ale mezi blízkými přáteli, milenci nebo rodinnými příslušníky tato slova říkáme,“ tvrdila.

Zdroje: The Guardian, The Independent