Severní Korea poslala Rusku 5 milionů dělostřeleckých granátů, tvrdí Jižní Korea
Severní Korea poslala do Ruska kontejnery schopné pojmout téměř 5 milionů dělostřeleckých granátů a ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně během své návštěvy v Pchjongjangu požádá o další, uvedl jihokorejský ministr obrany Shin Won Sik.
Uvedl, že Soul zaznamenal nejméně 10 000 přepravních kontejnerů odeslaných ze Severní Koreje do Ruska, které mohly obsahovat až 4,8 milionu dělostřeleckých granátů, podobných těm, které Putin použil ve válce s Ukrajinou, uvedl deník Time. „Očekává se, že Putin bude usilovat o užší vojenskou spolupráci se Severní Koreou, zejména v oblasti vojenských dodávek, jako jsou dělostřelecké granáty, které jsou nezbytné k využití šance na vítězství,“ řekl jihokorejský ministr obrany. Putin příští týden navštíví Severní Koreu. Bude to jeho první cesta od července 2000.
Uvedl také, že Severní Korea poslala desítky balistických raket, aby pomohla Putinovi zaútočit na Ukrajinu. Výměnou za munici Rusko poslalo Severní Koreji technologie, které jí pomohou s plány na rozmístění řady špionážních satelitů i konvenčních zbraní, jako jsou tanky a letadla, píše deník RBC-Ukraine.
North Korea sent Russia millions of artillery shells, South Korea says https://t.co/CPo5lqcVjJ
— TIME (@TIME) June 14, 2024
Množství munice, které Severní Korea poslala po zářijovém setkání Putina a Kima v Rusku, pravděpodobně výrazně převyšuje množství munice, kterou USA a Evropská unie poslaly na Ukrajinu. To umožnilo kremelským silám zaútočit na Ukrajinu, protože ta byla nucena munici dávkovat na příděl kvůli vyčerpaným zásobám a pomoc byla v americkém Kongresu odložena.
Kim mezitím vynakládá značné prostředky na svůj raketový program. Podle Shina stály loňské raketové testy přibližně 1 miliardu dolarů (přibližně 23 miliard korun). Tato částka představuje přibližně 4 % severokorejské ekonomiky, která podle odhadů Jižní Koreje bude mít v roce 2022 hodnotu přibližně 24,5 miliardy dolarů (přes 560 miliard korun).
Komerční satelitní snímky a zpravodajské informace poskytnuté americkou vládou ukazují, že ruské nákladní lodě pravidelně proplouvají kdysi klidným severokorejským přístavem Nadžin poblíž ruských hranic. Většina z nich míří na bývalou sovětskou ponorkovou základnu vzdálenou asi 180 kilometrů. Bílý dům poskytl snímky ukazující zbraně na cestě a dodávané po železnici tisíce kilometrů daleko do skladu v ruském městě Tichoreck, aby byly použity proti Ukrajině.
Zdroj: Time, RBC-Ukraine