Severní Korea popravuje za poslech K-popu, tvrdí přeběhlíci

Přidat na Seznam.cz

Zpráva o lidských právech v Severní Koreji z roku 2024, vydaná jihokorejským ministerstvem sjednocení, podrobně popisuje probíhající zásahy proti jakýmkoliv kulturním importům z demokratického světa, uvádí list The Guardian a The New York Times.

Dvaadvacetiletý Severokorejec byl veřejně popraven za sledování a sdílení jihokorejských filmů a hudby, tvrdí nová zpráva, která popisuje zoufalé snahy Pchjongjangu zastavit příliv informací a kultury zvenčí.

Případ, který je popsán ve Zprávě o lidských právech v Severní Koreji z roku 2024, vydané jihokorejským ministerstvem sjednocení, obsahuje svědectví 649 severokorejských přeběhlíků.

Přeběhlíci popisují zběsilé potlačování jihokorejských vlivů

Podle svědectví neznámého přeběhlíka byl mladík z provincie Jižní Hwanghae veřejně popraven v roce 2022 za poslech 70 jihokorejských písní, sledování tří filmů a jejich distribuci. Tím porušil severokorejský zákon přijatý v roce 2020, který zakazuje takzvanou reakční ideologii a kulturu.

Zpráva podrobně popisuje rozsáhlé snahy severokorejských úřadů kontrolovat tok informací zvenčí, zejména cílené na mládež.

Další příklady zásahů zahrnují tresty za další typicky západní praktiky, jako je nevěsta v bílých šatech, ženich nesoucí nevěstu, nošení slunečních brýlí nebo pití alkoholu z vinných sklenic – to vše považováno za jihokorejské zvyky.

Mobilní telefony jsou také často kontrolovány kvůli jménům kontaktů, výrazům a slangovým termínům, které jsou považovány za jihokorejské, uvádí zpráva. I když obě Koreje sdílejí stejný jazyk, od rozdělení po korejské válce v letech 1950–53 se objevily jemné rozdíly.

K-pop jako hlavní hrozba 

Zákaz K-popu je součástí kampaně na ochranu Severokorejců před podle nich škodlivým vlivem západní kultury, která začala pod bývalým vůdcem Kim Čong-ilem a zesílila pod jeho synem Kim Čong-unem.

V roce 2022 Radio Free Asia, financované americkou vládou, uvedlo, že režim zasahuje proti takzvané kapitalistické módě a účesům, zaměřuje se na úzké džíny a trička s cizími nápisy, stejně jako na barvené nebo dlouhé vlasy.

Odborníci tvrdí, že pronikání jihokorejské populární kultury do severokorejské společnosti by mohlo ohrozit ideologii, která vyžaduje absolutní loajalitu vůči autokratické Kimově dynastii, která vládne zemi od jejího založení v roce 1948.

Zdroj: The Guardian