Severní Korea pomáhá Rusku provádět masové vraždy civilistů, tvrdí Ukrajina

Přidat na Seznam.cz

Ve středu jeden z vysoce postavených poradců ukrajinského prezidenta Zelenského řekl, že Severní Korea napomáhá Rusku zabíjet ukrajinské civilisty, uvádí deník Kyiv Post.

Očekávalo se, že Vladimir Putin a Kim Čong-un navážou užší spolupráci. Ve středu lídři obou zemí podepsali komplexní strategické partnerství, což jen prohlubuje jejich vojenské a politické vazby.

,,Není pochyb o tom, že Severní Korea dnes aktivně spolupracuje s Ruskem ve vojenské sféře a záměrně poskytuje zdroje pro masové vraždění Ukrajinců,“ řekl Mychajlo Podoljak, poradce prezidenta.

Severní Korea byla již v minulosti obviněna Spojenými státy a jejich spojenci z poskytování munice a raket na pomoc ruské válce. Ukrajina oznámila, že byly na bojišti nalezeny úlomky severokorejské munice.

Severní Korea zásobuje Rusko municí, tvrdí Soul

Před týdnem server Time informoval o tom, že KLDR poslala Rusku kontejnery, které mohly obsahovat až 5 milionů dělostřeleckých granátů podobných těm, které se používají k bombardování Ukrajiny. Tuto dodávku přitom zjistila Jižní Korea.

Právě dodávky granátů pomáhají ruským silám udržovat „vysokou intenzitu“ útoků, podotkl poradce Zelenského Podoljak.

,,To má dopad na průběh událostí ve válce jako celku a výrazně zvyšuje počet civilních obětí.

Podle něj za to může absolutní neschopnost mezinárodních sankcí uvalených na Rusko a Severní Koreu. Je zřejmé, že restrikce nejsou dostatečné a je potřeba přísnějšího přístupu, aby byly obě země skutečně izolovány.

Zdroj: Kyiv Post, Time