Severní Korea oznámila vyslání vojenských jednotek na Ukrajinu. ,,Budou potravou pro ukrajinská děla“, tvrdí Pentagon

Přidat na Seznam.cz

Spolupráce Ruska a KLDR se po podepsané dohodě mezi oběma státy prohlubuje. Severní Korea na začátku tohoto týdne oznámila vyslání vojenských jednotek na Ukrajinu, uvádí deník Kyiv Post.

Dohoda mezi Kim Čong-unem a Vladimirem Putinem uvádí, že „v případě, že se kterákoli ze dvou stran dostane do válečného stavu ozbrojenou invazí jednoho státu nebo několika států, druhá strana neprodleně poskytne vojenskou a jinou pomoc všemi prostředky, které má k dispozici“.

Pchjongjang nyní hodlá vyslat ženijní jednotky na podporu ruské armády v Doněcké oblasti. Vojenská posila ze Severní Koreje má na bojiště dorazit již příští měsíc. Jejím úkolem bude pomoci obnovit infrastrukturu v oblasti. Jihokorejský televizní kanál Chosun tvrdí, že pokud budou na Ukrajinu zaslány 3-4 severokorejské brigády, může Severní Korea od Ruska dostat ročně až 115 milionů dolarů (asi 2,7 miliard korun).

Mnozí komentátoři tvrdí, že tato akce může vyvolat eskalaci konfliktu, a pro samotné severokorejské vojáky to nedopadne dobře. Stejného názoru je i Pentagon, podle slov jeho mluvčího Pata Rydera jsou tito vojáci v podstatě posláni na porážku.

,,Kdybych byl náčelníkem severokorejského vojenského štábu, zpochybnil bych vyslání svých sil jako potravu pro děla v nezákonné válce proti Ukrajině,“ řekl Ryder na brífinku 25. června.

Ryder dodal, že Spojené státy monitorují tuto prohlubující se spolupráci mezi Ruskem a Severní Koreou, píše deník Kyiv Independent.

Hlavní ruský dodavatel zbraní

Severní Korea je v současné době největší dodavatel zbraní Ruska. Od září, kdy se vůdci obou zemí setkali v Rusku, údajně dodala již téměř dva miliony nábojů dělostřelecké munice, rakety pro systémy s vícenásobným odpalováním a také balistické rakety. Podle ruských údajů zveřejněných deníkem Washington Post může Rusko během půl roku od KLDR obdržet až 1,6 milionu dělostřeleckých granátů, informuje deník Kyiv Independent.

Zdroj: Kyiv Post, televizní kanál Chosun, Kyiv Independent