Severní Korea oznámila selhání startu satelitu
Státní média uvedla, že raketa nesoucí špionážní satelit explodovala v pondělí ve vzduchu, přičemž exploze byla pravděpodobně způsobena selháním motoru, informuje deník 12 NEWS.
Již dříve v pondělí Severní Korea informovala japonskou pobřežní stráž o svých plánech na vypuštění „družicové rakety“. Nabádala ke zvýšené opatrnosti ve vodách mezi Korejským poloostrovem a Čínou a východně od hlavního filipínského ostrova Luzon. Severní Korea poskytuje Japonsku informace o svých startech, protože japonská pobřežní stráž koordinuje a distribuuje informace o námořní bezpečnosti ve východní Asii.
Jihokorejský sbor náčelníků štábů později uvedl, že v pondělí ve 22:44 zaznamenal startovací trajektorii pravděpodobně špionážní družice vypálené z hlavního severokorejského vesmírného střediska. O několik minut později však bylo v severokorejských vodách zjištěno mnoho úlomků střely.
Úřad japonského premiéra již dříve vydal v souvislosti s odpálením rakety Severní Koreou varování pro ostrov Okinawa. Pohotovost byla brzy poté zrušena. Japonská veřejnoprávní televize NHK dříve uvedla, že na snímku pořízeném kamerou v severovýchodní Číně bylo vidět oranžové světlo na obloze a o chvíli později zjevný výbuch.
North Korea says attempt to put another spy satellite into orbit fails, ends in mid-air explosionhttps://t.co/dYxKoeOb0p
— TONY V (@_MTMTE) May 27, 2024
Dle deníku CBS NEWS Severní Korea vyslala svůj první vojenský průzkumný satelit na oběžnou dráhu již v listopadu loňského roku v rámci snahy o vybudování vesmírné sledovací sítě, která by se vyrovnala s tím, co označuje za rostoucí vojenské hrozby ze strany USA. Soul uvedl, že Severní Korea obdržela od Ruska technickou pomoc při listopadovém vypuštění družice výměnou za zbraně pro použití ve válce na Ukrajině.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un později na zasedání vládnoucí strany prohlásil, že země vypustí v roce 2024 další tři vojenské špionážní družice.
Severní Korea dostala zákaz startu družic
OSN zakazuje Severní Koreji provádět jakékoliv starty družic, protože je považuje za zástěrku pro testování technologie raket dlouhého doletu. Severní Korea vytrvale tvrdí, že má právo vypouštět družice a testovat rakety. Kim prohlásil, že špionážní satelity umožní jeho armádě lépe sledovat vojenské aktivity USA a Jižní Koreje a zvýšit hrozbu, kterou představují jeho rakety schopné nést jaderné zbraně. Jihokorejský prezident Yoon Suk Yeol v pondělí uvedl, že další vypuštění družice by „podkopalo regionální a globální mír a stabilitu“, a vyzval Pchjongjang, aby v něm nepokračoval.
Odborníci tvrdí, že špionážní družice by mohly zlepšit schopnosti Severní Koreje v oblasti shromažďování zpravodajských informací, zejména nad Jižní Koreou, a poskytnout klíčové údaje v případném vojenském konfliktu. Skupina ruských inženýrů vstoupila do Severní Koreje, aby pomohla s přípravou startu, informovala v neděli agentura Yonhap s odvoláním na vládního úředníka.