Severní Korea otestovala strategickou řízenou střelu Hwasal-1 Ra-3 a nový typ protiletadlové střely Pyoljji-1-2

Přidat na Seznam.cz

Severní Korea provedla test „super velké hlavice“ určené pro strategickou řízenou střelu, informují státní média a dodávají, že rovněž odpálila nový typ protiletadlové rakety.

„Správa raket KLDR provedla zkoušku super velké hlavice určené pro strategickou řízenou střelu s plochou dráhou letu ‚Hwasal-1 Ra-3‘,“ uvedla v sobotu tisková agentura KCNA. V pátek odpoledne rovněž provedla zkušební odpálení rakety „Pyoljji-1-2“, která byla podle státních médií protiletadlovou střelou nového typu, píše deník Japan Times.

Statní tisková agentura KCNA dodala, že testem bylo dosaženo „určitého cíle“, aniž by uvedla další podrobnosti. Zkoušky zbraní byly součástí „pravidelné činnosti správy a jejích přidružených obranných vědeckých institutů“, uvedla KCNA.

Začátkem dubna Severní Korea oznámila, že otestovala novou hypersonickou raketu středního až dlouhého doletu na pevné palivo, uvádí deník Aljazeera.

Střely s plochou dráhou letu patří k rostoucímu souboru severokorejských zbraní určených k překonání regionální protiraketové obrany. Doplňují rozsáhlý arzenál balistických raket Severní Koreje, včetně mezikontinentálních variant.

Analytici tvrdí, že protiletadlová raketová technologie je oblastí, kde by Severní Korea mohla těžit ze své prohlubující se vojenské spolupráce s Ruskem.

Od svého druhého jaderného testu v roce 2009 je Pchjongjang pod přísnými mezinárodními sankcemi, ale rozvoj jeho jaderného a zbrojního programu pokračuje bez omezení.

Zdroj: Japan Times, Aljazeera

.