Severní Korea odpálila mezikontinentální balistickou raketu poblíž Japonska. Učinila tak v reakci na přelet amerického špionážního letadla

Přidat na Seznam.cz

Severní Korea vypálila mezikontinentální balistickou raketu v reakci na hrozby USA, píše BBC News. Podle japonských a jihokorejských představitelů Severní Korea údajně odpálila podezřelou mezikontinentální balistickou raketu (ICBM), což zvýšilo napětí v regionu.

Střela, o níž se předpokládá, že má dlouhý dolet, letěla více než hodinu, než ve středu ráno doletěla do japonských vod.

Toto odpálení rakety Pchjongjangem přišlo v návaznosti na výhrůžky Severní Koreje v reakci na údajné vniknutí amerického špionážního letadla na její území. Začátkem tohoto týdne Severní Korea varovala, že taková letadla sestřelí, informuje rovněž CNN News.

Spojené státy však tato obvinění odmítly s tím, že jejich vojenské aktivity se řídí mezinárodním právem.

Obavy o bezpečnost v oblasti se v letošním roce stupňují, neboť Severní Korea provádí testy nových zbraní. Země také v roce 2022 vytvořila rekord, když odpálila řadu raket, z nichž některé jsou schopny dosáhnout území USA.

V reakci na tento vývoj Spojené státy a Jižní Korea zvýšily počet společných vojenských cvičení v regionu.

Severní Korea vytrvale pokračuje ve svém programu raketových zkoušek. V dubnu země otestovala novou střelu ICBM a chlubila se, že jde o její dosud „nejsilnější“ raketu. Kromě toho skončil neúspěchem květnový pokus o vypuštění špionážní družice.

Stojí za zmínku, že k nedávnému vypuštění rakety došlo poté, co Severní Korea přiznala neúspěch při vypuštění špionážní družice.

Zdroj: BBC News, CNN News