Severní Korea a Rusko se dohodly na vzájemné pomoci v případě napadení

Přidat na Seznam.cz

Rusko a Severní Korea uzavřely na summitu v Pchjongjangu novou dohodu o strategickém partnerství. Podle severokorejských médií tato komplexní dohoda v článku 4 uvádí, že pokud bude jedna ze zemí napadena a ocitne se ve válečném stavu, druhá strana musí bezodkladně poskytnout vojenskou a jinou pomoc všemi dostupnými prostředky. Zároveň se ale odvolává na právo na sebeobranu dle Charty OSN, píše CNN.

Dohoda byla uzavřena během první návštěvy ruského prezidenta Putina v Severní Koreji po 24 letech. Oba vůdci ji označili za posílení bilaterálních vztahů v bezpečnostní, obchodní, investiční i kulturní oblasti, představující nejsilnější svazek od konce studené války, informuje deník The Guardian.

Jihokorejská vláda sdělila, že detail smlouvy stále analyzuje, včetně rozsahu případné ruské vojenské reakce při útoku na Severní Koreu. Vyjádřila politování nad dohodou o vojenské a technologické spolupráci, která může odporovat rezolucím OSN. Slíbila přijmout v koordinaci se spojenci přísná opatření proti krokům ohrožujícím bezpečnost.

Analytici měli smíšené názory, zda dohoda zavazuje Rusko k automatické vojenské intervenci jménem Severní Koreje, nebo byla formulována opatrněji. Není také jasné, proč se text odvolává na Chartu OSN.

Jihokorejský mluvčí ministerstva zahraničí Lim Soosuk informoval, že momentálně zkoumají detaily dohody, která byla podepsána mezi Ruskem a Severní Koreou. Jakmile analýzu dokončí, sdělí oficiální stanovisko své vlády.

Přesto Lim vyjádřil politování nad tím, že Moskva a Pchjongjang podepsaly dohodu a otevřeně mluvily o vojenské a technologické spolupráci, což může být v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

„Na základě naší podrobné analýzy a zhodnocení výsledků Putinovy návštěvy, včetně komplexní smlouvy o strategickém partnerství mezi Ruskem a Severní Koreou, budeme spolupracovat s mezinárodním společenstvím, našimi spojenci a přáteli, abychom přijali odpovídající přísná a rozhodná opatření vůči jakýmkoli krokům, které ohrožují naši bezpečnost.“ řekl Lim.

Tato návštěva demonstrovala jeho osobní a geopolitické vazby s Kim Čong-unem. Kim dvakrát Putina obejmul na letišti, jejich kolona projížděla kolem obřích ruských vlajek, Putinových portrétů a uvítacího ceremoniálu na hlavním náměstí v Pchjongjangu přihlížely zřejmě desítky tisíc diváků.

Podle severokorejské tiskové agentury KCNA dohoda také uvádí, že Pchjongjang a Moskva nesmí uzavírat dohody s třetími stranami, pokud by porušovaly „základní zájmy“ druhé strany, a nesmí se účastnit akcí, které by tyto zájmy ohrozily.

Zdroj: The Guardian, CNN