Ševčíkův požadavek o čas na rozmyšlenou rektor VŠE zamítl. Studenti svolali na středu demonstraci

Přidat na Seznam.cz

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Miroslav Ševčík se v sobotu zúčastnil demonstrace na Václavském náměstí. Po demonstraci se část lidí snažila strhnout ukrajinskou vlajku z Národního muzea. Spolu s davem byl na schodech u vstupu do budovy vyfocen i Miroslav Ševčík. Děkan se ve veřejném prohlášení proti tomuto nařčení ohradil a tvrdí, že to bylo pouze v rámci poskytnutí pomoci zraněnému účastníkovi protestu.

„Prohlašuji, že jsem nechtěl jakkoli vstoupit do budovy Národního muzea, ani strhávat jakékoli vlajky vyvěšené na ní.“

V reakci na tuto událost byl Ševčík v pondělí vyzván rektorem VŠE Petrem Dvořákem k rezignaci. Původně jsme se hned následující den měli dozvědět, zda výzvu k rezignaci vyslyší. Děkan ale požádal o čas na rozmyšlenou do konce března, jak uvádí Novinky.cz.

„Důvod pro mé odvolání, že jsem pomohl zraněnému člověku, považuji za až nelidský a nehumánní,“ tak se dnes Ševčík vyjádřil novinářům.

Dvořák po několikahodinovém jednání s vedením VŠE oznámil, že žádost děkana o prodloužení zamítá. Ve svém tiskovém prohlášení pak uvedl, že požádá „o bezodkladné svolání mimořádné schůze akademického senátu“, který může navrhnout děkanovo odvolání. Pokud fakultní senát nenavrhne Ševčíkovo odvolání, „využije rektor svoji pravomoc odvolat děkana z vlastního podnětu“, uvádí Českénoviny.cz.

V případě, že bude akademický senát VŠE souhlasit, rektor děkana Ševčíka odvolá z funkce.

V návaznosti na situaci sepsali pobouření studenti VŠE petici, kde děkana vyzývají k rezignaci.

Svolali také na středu od 12:30 před sídlo školy na náměstí Winstona Churchilla demonstraci. Chtějí na ní dnes děkana vyzvat k rezignaci, případně apelovat na akademický senát národohospodářské fakulty, aby děkana odvolal.

Dvořák sám uvedl že současný děkan dlouhodobě poškozuje dobré jméno školy. Proti tomu se Ševčík ohradil, avšak ke studentské demonstraci řekl, že je to studentů svobodná volba a svaté právo.

Zdroje: ceskenoviny.cz, novinky.cz