Setkala se s Putinem, napsala o něm několik knih. Často se chlubil otcem, který bojoval proti nacistům, je nevypočitatelný, říká americká expertka

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin ztratil kontakt s realitou a nic nenasvědčuje tomu, že by měl v plánu odejít z funkce, tvrdí Fiona Hillová, která radila třem americkým prezidentům, naposledy Donaldu Trumpovi. Podle jejích slov se Putin své funkce nevzdá a je ochoten pro ni i zemřít.

Americká bezpečnostní expertka a odbornice na Rusko to uvedla v rozhovoru pro německý časopis Stern. „Chce zemřít ve funkci. Je jedno, jakým způsobem,“ řekla. Podle ní před válkou na Ukrajině kladl Putin velký důraz také na ekonomickou stránku země, která se ale rapidně po 24. únoru 2022 zhoršila. Od té doby mu jde jen o velikost jeho země.

„Toto obrovské ruské impérium není pro Putina výtvorem z temné minulosti. Vytáhl z kremelských archivů všechny staré smlouvy a věří, že každá země, kterou kdy Rusko ve své historii dobylo, mu dnes patří,“ řekla Hillová, která se s Putinem setkala a napsala o něm několik knih.

Během pandemie koronaviru Putinova paranoia zesílila a najednou se ocitl v naprosté izolaci. „Myslím, že ztratil skutečný kontakt s lidmi, kteří by ho mohli rozptýlit od jeho myšlenek. Myslím, že se stal paranoidním,“ dodala expertka pro deník Stern, která se za svůj život setkala s několika americkými prezidenty i samotným Vladimirem Putinem.

Zničení přehrady Kachovka na jihu Ukrajiny minulý týden velmi pravděpodobně nařídil sám Putin. Odbornice svou domněnku podporuje tím, že Putin se často chlubil, že jeho otec jako člen speciálního komanda během obléhání Leningradu nacistickým wehrmachtem za druhé světové války zničil infrastrukturu města.

Na otázku, jak Putin působí v osobních interakcích, zda je okouzlující, nebo agresivní, odpověděla, že oběma způsoby, a někdy dokonce současně. „Mějte na paměti, že jeho protějšek často nerozumí rusky a mnoho z toho, co Putina definuje, se ztrácí v překladu. Jeho způsob řeči a řeč těla jsou často špatně interpretovány,“ řekla v závěru svého rozhovoru Hillová a upozornila na to, že Vladimir Putin je velmi nevypočitatelný člověk, jehož chování se nedá žádným způsobem předvídat, jak uvádí deník Politico.

Zdroje: Stern, Politico