Sériový vrah v Anglii. Dětská zdravotní sestra byla odsouzena za zabití 7 novorozenců

Přidat na Seznam.cz

Anglie – Dětská zdravotní sestra byla shledána vinnou za zabití 7 novorozenců. Tím se oficiálně stala jedním z nejhorších současných sériových vrahů v historii země, píše deník New York Post.

Třiatřicetiletá Lucy Letbyová byla odsouzena za „úkladnou, promyšlenou a chladnokrevnou“ vraždu pěti nedonošených chlapců a dvou novorozených dívek. Ke smrti dětí došlo na oddělení v nemocnici Countess of Chester v severozápadní Anglii v letech 2015 až 2016.

Porota dospěla k závěru, že Letbyová bezbranným dětem úmyslně ublížila. V uvedeném období trávila děti inzulinem, překrmovala je mlékem a některým vstřikovala vzduch do krevního oběhu.

Policie se domnívá, že Letbyová mohla během své kariéry dětské sestry ublížit i dalším dětem. Spustila linku důvěry, na kterou mohou rodiče volat a hlásit své pochybnosti.

Detektivové požádali odborníky, aby prozkoumali záznamy více než 4000 dětí narozených v liverpoolské porodnici Women’s Hospital a Countess of Chester, dvou nemocnicích, kde Letbyová pracovala v letech 2012 až 2016.

Historie případu

Letbyové bylo kolem dvaceti let, když se v období od června 2015 do června 2016 stala vražedkyní velmi zranitelných dětí. Policie byla kontaktována v roce 2017 a v roce 2018 byla zdravotní sestra zatčena.

Přestože lékaři vyjádřili obavy již koncem června 2015, zůstala ve své funkci ještě rok, až byla nakonec z oddělení odvolána a přeřazena na administrativní práci.

Doktor Stephen Brearey, který jako první upozornil vedení na souvislost Letbyové s neobvyklými úmrtími a kolapsy, uvedl, že podle jeho názoru šéfové „pochybili“, když nekontaktovali policii dříve.

Doživotní trest

Po devítiměsíčním soudním procesu a více než třítýdenním jednání ji porota shledala vinnou v 16 z 22 bodů obžaloby. V dalších šesti bodech obžaloby z pokusu o vraždu se porotě nepodařilo dospět k verdiktu, píše deník Independent.

Přestože obžalovaná tvrdila, že se stala obětí „spiknutí“, porota její tvrzení zamítla a odsoudila ji za sedm vražd a šest pokusů o vraždu, čímž se stala jednou z dosud nejvýraznějších dětských vražedkyň v zemi.

Letbyová byla ponechána ve vazbě, aby mohla být v pondělí odsouzena. Soudu bylo sděleno, že se vynesení rozsudku nezúčastní a nepřeje si sledovat jednání ani prostřednictvím videopřenosu z vězení. Důvody odmítnutí nebyly sděleny.

Očekává se, že se Letbyová stane teprve třetí žijící ženou ve Spojeném království, která bude odsouzena k doživotnímu trestu. Je pravděpodobné, že bude umístěna do HMP Low Newton, věznice s maximální ostrahou, která je domovem mnoha vrahů novodobé historie.

Rodiče obětí prohlásili, že spravedlnosti bylo učiněno zadost, ale že žádný rozsudek „nezbaví extrémní bolesti, hněvu a utrpení, které jsme všichni museli prožít“.

Zdroj: New York Post, Independent