Segregace a boje v Indii: Vraždy a násilí rozdělují indický stát. Evropský parlament vyzývá indickou vládu, aby násilnosti neprodleně řešila

Přidat na Seznam.cz

Stát Manipur, který sousedí s Myanmarem na severovýchodě Indie, je již více než dva měsíce zmítán smrtícími násilnostmi, které vedou k hlubokým rozporům a nepokojům. Střety mezi komunitami Meitei a Kuki se vystupňovaly, což vedlo k jejich úplné segregaci a prohloubení nepřátelství, píše BBC News.

Konflikt začal sporem o pozitivní diskriminaci, kdy propukly protesty Kukiů proti požadavku kmenového statusu ze strany komunity Meitei. Násilnosti si vyžádaly více než 130 obětí na životech a přibližně 60 000 lidí muselo opustit své domovy na území Manipuru. Komunita Kuki nyní usiluje o „územní autonomii“, což naznačuje touhu po samostatné správě, zatímco Meiteiové jakékoli rozdělení Manipuru vehementně odmítají.

V Čuráčandpuru, epicentru násilností, se odehrává pochmurná scéna, kdy se truchlící odění v černém shromažďují před památníkem v bambusové chatrči. Stěny zdobí fotografie kukijských obětí, od kojence po stoletého starce. V davu rezonuje požadavek spravedlnosti a volání po nezávislosti na Meiteiích, což odráží hluboce zakořeněnou úzkost a hněv. Evropský parlament vyzývá indickou vládu, aby násilnosti neprodleně řešila, píše deník The Hindu.

Kvůli geografických podmínkám je přibližně 300 000 Kukiů, kteří žijí v Čuráčandpuru, nyní izolováno od údolí Imphal, kde má politickou převahu většina Meiteiů. Život a práce mezi oběma komunitami se zastavily. V celém státě byl přerušen internet, což izolaci ještě prohloubilo. Budoucnost Manipuru balancuje na hraně, stát se potýká s následky násilí a zoufale touží po usmíření a míru v zemi proslulé svými přírodními krásami, které nyní zastiňují sváry.

Zdroj: BBC News, The Hindu