Šéf Wagnerovců varuje před kolapsem fronty: Ukrajinci proniknou na Krym a do Ruska. Mé lidi použijí jako obětní beránky, tvrdí

Přidat na Seznam.cz

Jevgenij Prigožin, šéf ruské žoldnéřské skupiny Wagnerovci svými prohlášeními opět potvrdil, že mezi ním a vedením ruské armády existuje dlouhodobý spor. Naposledy ambiciózní podnikatel, který má blízko k prezidentu Vladimiru Putinovi, nepřímo pohrozil stažením svých vojáků z klíčového úseku frontové linie.

,,Pokud se Wagnerova skupina stáhne z Bachmutu, celá frontová linie se zhroutí,“ prohlásil v novém videu, které však nebylo zveřejněno prostřednictvím jeho oficiálního kanálu. ,,Situace nebude příjemná pro žádné vojenské formace, které chrání ruské zájmy, obávám se o své lidí, ti se stanou terčem útoků,“ dodal Prigožin, jak uvádí deník The Print.

Prigožin se navíc obává, že se jeho vojáci stanou obětními beránky. Putinův hlavní kuchař, jak se ruskému oligarchovi přezdívá, tvrdí, že jeho vojáci se obávají, že je velitelé ruské armády budou v případě prohry Ruska ve válce prezentovat veřejnosti jako obětní beránky, do kterých si bude možno svobodně zastřílet, píše deník Independent.

Prigožin si již několik měsíců stěžuje, že jeho vojáci musí dlouho čekat na dodávky munice, a podezírá oficiální ruskou armádu. ,,Snažíme se zjistit příčinu, zda je to jen obyčejná byrokracie, nebo je za tím zrada,“ řekl v jednom ze svých rozhovorů.

Šéf Wagnerovců již dříve obvinil vrchního velitele ruské armády na Ukrajině a náčelníka generálního štábu ozbrojených sil Valerije Gerasimova, že se snaží žoldáky zničit. ,,Dá se to přirovnat ke zradě, když Wagnerova skupina bojuje za Bachmut a denně ztrácí stovky mužů,“ přiostřil svou rétoriku, jehož slova cituje web i24News.

Zdroje: Independent, The Print, i24News