Šéf NATO Jens Stoltenberg varuje spojence Ukrajiny, aby se připravili na dlouhou válku

Přidat na Seznam.cz

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že válka, kterou ruský prezident Vladimir Putin vede na Ukrajině, jen tak neskončí, píše deník Politico.

V rozhovoru pro německou mediální skupinu Stoltenberg uvedl, že většina válek trvá déle, že se na jejich začátku očekávalo, a proto se prý musíme připravit na dlouhou válku na Ukrajině.

„Všichni si přejeme rychlý mír. Zároveň musíme uznat, že pokud ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a Ukrajinci přestanou bojovat, jejich země už nebude existovat. Pokud prezident Putin a Rusko přestanou bojovat, budeme mít mír,“ řekl Stoltenberg.

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov ve svém stanovisku zveřejněném v sobotu večer uvedl, že jediným způsobem, jak ukončit válku, je urychlit dodávky zbraní ze strany kyjevských spojenců. „Odmítání nebo zdržování transferu moderních zbraní ukrajinským ozbrojeným silám je přímým povzbuzením Kremlu k pokračování války, nikoli naopak,“ uvedl Danilov.

Armádní generál Mark Milley uvedl, že rychlý výsledek války na Ukrajině je nepravděpodobný, a poznamenal, že ukrajinské vítězství v konfliktu je „velmi vysoká laťka“ a bude trvat „velmi dlouho“.

„Na Ruskem okupované Ukrajině je hodně přes 200 000 ruských vojáků. Tato ofenziva, ačkoli je významná, má operační a taktické cíle, které jsou omezené v tom smyslu, že nevedou – i kdyby jich bylo plně dosaženo – k úplnému vykopnutí všech Rusů, což je širší strategický cíl, který měl prezident Zelenskyj,“ citoval Milleyho deník The Hill.

Mezinárodní soudní dvůr – nejvyšší soud OSN – v pondělí projedná námitky Ruska proti žalobě podané Ukrajinou, která tvrdí, že Rusko zneužívá mezinárodní právo, když tvrdí, že invaze byla oprávněná, aby se zabránilo údajné genocidě. Slyšení má trvat do 27. září.

Zdroj: Politico, The Hill