Šéf NATO: Jednáme o uvedení jaderných zbraní do pohotovostního režimu

Přidat na Seznam.cz

Šéf Severoatlantické aliance prohlásil, že NATO jedná o rozmístění dalších jaderných zbraní v souvislosti s rostoucí hrozbou ze strany Ruska a Číny, píše server Ukrainska Pravda. Prozradil, že mezi členy probíhají živé konzultace o vyjmutí raket ze skladů a jejich uvedení do pohotovosti, a vyzval k transparentnosti, která by měla sloužit jako odstrašující prostředek.

Jens Stoltenberg v rozhovoru pro deník The Telegraph dodal, že blok musí světu ukázat svůj jaderný arzenál, aby vyslal přímý vzkaz svým nepřátelům.

„Nebudu zabíhat do operačních detailů ohledně toho, kolik jaderných hlavic by mělo být v provozu a které by měly být uskladněny, ale musíme tyto otázky konzultovat. Přesně to děláme.“ řekl Stoltenberg.

V rozsáhlém rozhovoru v bruselském sídle NATO důrazně varoval před hrozbou ze strany Číny. Řekl také, že očekává, že labouristická vláda bude věrným spojencem NATO, a obhajoval nové plány na trumpovské dodávky zbraní na Ukrajinu.

Stoltenberg uvedl, že základem jaderné strategie NATO by měla být jaderná transparentnost, aby se aliance připravila na to, co označil za nebezpečnější svět.

Před deseti lety, kdy se 65letý Stoltenberg ujal své funkce v čele bloku, probíhala jaderná cvičení v naprostém utajení.

Nyní otevřeně chválí řadu ze svých 32 spojenců za to, že přispívají k odstrašení, včetně nejnověji Nizozemska za investice do stíhacích letounů s dvojí schopností, které mohou hostit americké jaderné zbraně.

Zdroj: Ukrainska Pravda a The Telegraph