Šéf BIS: Situace ve světe je vážná. Jsme na hraně globálního střetu.
Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS), varoval, že globální bezpečnostní situace je mimořádně vážná a má dopad i na Českou republiku. U příležitosti 30. výročí založení BIS prohlásil, že svět se nachází ve stavu napětí a nebezpečně se blíží globálnímu střetu. BIS podle něj v této situaci bude pokračovat v maximálním úsilí o ochranu České republiky a jejích občanů, píše server e15.
Koudelka uvedl několik současných hrozeb, včetně ruského imperialismu, sabotážních a špionážních aktivit Ruska, Číny a Íránu, nepřátelské propagandy, migrace, hrozby islámského terorismu, vzrůstajícího pravicového extremismu, nelegálního obchodu se zbraněmi, kybernetických útoků a potenciálního zneužití umělé inteligence.
BIS dělá dlouhodobě dobrou práci
BIS byla založena 30. července 1994. Koudelka zdůraznil, že služba prošla během tří dekád výrazným vývojem, od náročných začátků, přes klíčovou pomoc zahraničních partnerů, až po současnou silnou a respektovanou zpravodajskou organizaci. Zdůraznil, že BIS stojí na vysoce kvalifikovaných a morálně pevných profesionálech, kteří se každý den zasazují o to, aby Česká republika zůstala jedním z nejbezpečnějších států v Evropě i na světě.
Koudelka dále varoval, že aktuální globální bezpečnostní situace má dopad i na Českou republiku. Řekl, že svět je v varu a nebezpečně se pohybuje na hraně globálního střetu. Řešení však podle něj není jen o práci bezpečnostních složek, ale i o uvědomění si každého z nás, že jsme v ohrožení společně, v jedné zemi.
Činnost tajných služeb byla v posledních letech politiky několikrát oceněna. V dubnu byli šéfové všech českých zpravodajských služeb pozváni do centrály americké CIA během návštěvy premiéra Petra Fialy v USA. Fiala po návratu prohlásil, že je s fungováním tajných služeb spokojený a že jejich profesionální práci oceňují i zahraniční partneři.
Fiala uvedl, že spolupráce mezi zpravodajskými službami je nezbytná pro efektivní boj s bezpečnostními hrozbami. „Spolupráce je možná jen tehdy, když si služby navzájem věří, plní bezpečnostní standardy a mohou si bezpečně vyměňovat informace. Naše služby jsou v tomto ohledu opravdu velmi kvalitní,“ dodal.
Ocenil také práci BIS při vyšetřování výbuchů v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014, kde zemřeli dva lidé. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v dubnu potvrdila informace BIS a označila za viníky ruskou vojenskou rozvědku GRU. Kriminalisté případ odložili, protože podezřelí se nacházejí v Rusku, které odmítlo s českou policií spolupracovat.
BIS je prý mezi rozvědkami na špičce
Třicáté výročí založení si připomíná i Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), civilní rozvědka. Podle místopředsedy opozičního ANO a člena sněmovního bezpečnostního výboru Roberta Králíčka patří BIS i ÚZSI mezi evropskou špičku. „Je důležité, abychom si tento fakt při příležitosti 30. výročí jejich vzniku připomněli,“ uvedl Králíček.
Pro výkon tajných služeb je podle Králíčka výhodnější, pokud o jejich aktivitách veřejnost ví co nejméně. „V období relativního míru bylo snazší tohoto stavu dosáhnout. Dnes, v kontextu celosvětového dění – od války na Ukrajině po situaci na Blízkém východě – je důležité, aby naši občané měli neustálý pocit bezpečí,“ uvedl. Tento pocit bezpečí podle něj poskytují kromě policie a armády právě i BIS a ÚZSI.
Pavel Bělobrádek, šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS, uvedl, že BIS během jeho působení pracovala spolehlivě a profesionálně. „Měla plný respekt nejlepších partnerských služeb v zahraničí,“ dodal.
Zdroj: e15