Sedm mrtvých po bouřích ve Francii a Švýcarsku

Přidat na Seznam.cz

Divoké bouře a přívalové deště, které o víkendu zasáhly Francii, Švýcarsko a Itálii, si podle místních úřadů vyžádaly sedm mrtvých.

Tři lidé ve věku 70 až 80 let zemřeli v sobotu v severovýchodním francouzském regionu Aube, když strom během prudkého větru rozdrtil jejich auto, uvedl místní úřad pro agenturu France-Presse. Dodal, že čtvrtý cestující je v kritickém stavu.

V sousedním Švýcarsku zemřeli podle místní policie čtyři lidé a další se pohřešuje. Tři lidé zahynuli poté, co přívalové deště vyvolaly sesuv půdy na jihovýchodě země, uvedla policie v italsky mluvícím kantonu Ticino, píše deník France 24.

V hotelu v Saas-Grundu v jihozápadním kantonu Valais ve Švýcarsku byl také nalezen mrtvý muž. Policie uvedla, že ho pravděpodobně zaskočil náhlý příval vody. Ve Valais byl pohřešován také další muž, uvedla policie.

Vědci tvrdí, že změna klimatu způsobená lidskou činností zvyšuje závažnost, četnost a délku trvání extrémních povětrnostních jevů, jako jsou povodně a bouře. Policie již dříve uvedla, že záchranné práce ztěžuje zejména špatné počasí, protože několik údolí je nepřístupných a odříznutých od elektrické sítě, píše deník The Guardian.

V západním kantonu Valais civilní bezpečnostní služba uvedla, že několik stovek lidí bylo evakuováno a silnice uzavřeny poté, co se na různých místech vylila řeka Rhôna a její přítoky. Extrémní srážky zasáhly jihovýchodní Švýcarsko také minulý víkend, kdy zemřel jeden člověk a způsobily velké škody.

Zdroje: The Guardian, France 24