Scholz: Putin musí ukončit agresi, aby mohl vyjednat mír na Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Německý kancléř Olaf Scholz v nedělním rozhovoru pro CNN uvedl, že jakákoli jednání o ukončení války na Ukrajině začnou teprve tehdy, až ruský prezident Vladimir Putin pochopí, že nevyhraje, a zastaví svou agresivní ofenzivu.

,,Podle mého názoru musí Putin pochopit, že s touto invazí a svou imperialistickou agresí neuspěje – a že musí stáhnout vojska. To je základ pro jednání,“ poznamenal Scholz. ,,Když se podíváte na návrh Ukrajinců (na příměří), je snadné pochopit, že jsou připraveni na mír. Je nezbytné něco udělat. Musí to však udělat Putin,“ dodal ve svém rozhovoru, jehož slova cituje The Guardian.

Na otázku, zda dojde k dohodě, která by ukončila válku s tím, že se Ukrajina vzdá znovuzískání anektovaného Krymského poloostrova nebo části Donbasu na východě země, Scholz odpověděl, že bez ukrajinské strany žádné rozhodnutí nepadne. ,,Nebudeme rozhodovat za ně. Podporujeme je,“ dodal v této souvislosti pro CNN.

Scholz v rozhovoru rovněž zmínil, že Ukrajina pracuje na pokroku ve všech směrech, pokud jde o její aspirace na členství v Evropské unii. Brusel udělil Ukrajině status kandidátské země loni v červnu, čtyři měsíce po vypuknutí ruské invaze.

Zdroje: CNN, The Guardian