Schillerová i Kalousek se pustili do vlády kvůli zvyšování DPH a inflaci. Premiér Fiala chce hledat úspory na straně státu a až poté v kapsách občanů, tvrdí

Přidat na Seznam.cz

Českým mediálním prostorem se pohybuje zveřejněná část analytických materiálů, které se týkají reformy veřejných financí, informuje oficiální web Vlády České republiky. Zamýšlené kroky zvedají politiky ze židlí, Petr Fiala se však bránil na Twitteru. Prý nejde o finální verzi reformy.

„Slibovali, že daně neporostou. Pak slibovali, že je sice zvednou, ale větší část úspor bude na výdajové straně. Nakonec neušetřili nic a zvednou DPH,“ napsala na svém Twitteru Alena Schillerová (ANO) a naznačila tak, že vláda neplní své sliby a ani nedokáže hospodařit se státními zdroji.

Podle Schillerové zvýšení DPH jen zhorší inflaci a zraní lidi s nízkými příjmy. „Místo řádného výběru stávajících daní jde vláda cestou jejich zvyšování,“ dodala a odsoudila tak zamýšlený krok vlády.

Zhorší to inflaci

Miroslav Kalousek zase připomněl, že se ministři shodují na tom, že největším ekonomickým nepřítelem Česka je inflace. „Zvýšení DPH je proinflační. Zvýšení DPFO by bylo protiinflační,“ napsal bývalý ministr financí.

„Jsem tak starý, že si pamatuji časy, kdy ODS byla ekonomicky kompetentní. Teď člověk neví, jestli se má smát, nebo brečet…“ dodal Kalousek a souhlasil, že největším přítelem inflace je nynější vláda.

Fialova obrana

Vyjádřil se i Petr Fiala, který se snažil celou situaci zmírnit. Podle něj jsou zveřejněné informace ohledně reformy mylně prezentovány jako finální návrhy daňových změn. „Tuto interpretaci musím odmítnout,“ napsal na svém Twitteru.

Podle premiéra nelze dělat seriózní závěry z uniklých interních pracovních podkladů. Ty prý byly zveřejněny bez kontextu a vysvětlení. „Je to podobná situace, jako před nedávnem v případě změn veku odchodu do důchodu,“ pokračoval Fiala.

Debata o způsobu snížení schodku státního rozpočtu je podle Fialy velice komplexní a náročná a trvá už prý od konce minulého roku a zapojuje se do ní několik desítek expertů z řad ekonomů, stranických expertů i státních úředníků. Finální výsledek reformy má být představen na přelomu dubna a května.

„Do té doby prosím, aby ke všem únikům změn z projednávaných pracovních a analytických materiálů bylo přistupováno s patřičnou rezervou a jako k nehotovým věcem,“ napsal premiér. Nic jiného, kromě oficiálního sdělení, které bude zveřejněné za měsíc, prý nemůže být relevantní. „Naše koalice chce potenciální úspory hledat primárně na straně státu a až poté v kapsách občanů. Tím se bude řídit politické rozhodování nad jednotlivými expertními návrhy,“ snažil se premiér uklidnit situaci.

Zdroje: Vláda České republiky, Alena Schillerová, Miroslav Kalousek, Petr Fiala