Saúdové mají v OSN dohlížet na dodržování práv žen, přestože právě tam jsou jejich práva pošlapávána

Přidat na Seznam.cz

Právě saúdský diplomat má v OSN dohlížet na dodržování práv žen, která jsou v jeho zemi pošlapávána.

Komise OSN pro postavení žen svěřila na rok předsednictví Saúdské Arábii. Saúdský velvyslanec Abdulasis Alwasil bude mít nyní dvanáct měsíců na to, aby zajistil dodržování rovnosti žen a demokratických práv na celém světě, píší deníky Welt a Tagesschau.

Ženy v Saúdské Arábii mohou o sobě rozhodovat jen v omezené míře, přesto má tato země v budoucnu předsedat Komisi OSN pro postavení žen. Pětačtyřicet členských států Komise OSN pro postavení žen (CSW) jmenovalo v New Yorku předsedou příštího zasedání saúdskoarabského velvyslance Abdulasis Alwasila. Mandát trvá jeden rok.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International byla pobouřena: „Pro nás je to šok, i když ne překvapení,“ uvedla Natalie Wengerová, která má v organizaci Amnesty Switzerland na starosti Saúdskou Arábii. Saúdská Arábie vynakládá spoustu peněz na imageovou kampaň, aby se prezentovala jako moderní země. „Jsou to však gesta, která nemají žádný obsah.“ Práva žen jsou tam neustále porušována.

Žádné námitky nezazněly ani ze strany západní Evropy a dalších států. V současné době je v ní zastoupeno Rakousko, Izrael, Lichtenštejnsko, Nizozemsko, Portugalsko, Španělsko, Švýcarsko a Turecko.

Zdroj: Welt, Tagesschau