Satelitní snímky ukazují následky ukrajinských útoků zaměřených na ruské systémy protivzdušné obrany na Krymu. Video ukazuje unikátní záběry z místa útoku

Přidat na Seznam.cz

V polovině května ukrajinské ozbrojené síly vypálily mohutnou salvu 10 raket z amerického taktického raketového systému na ruské vojenské základny v Belbeku nedaleko Sevastopolu na okupovaném Krymském poloostrově. Tento nálet způsobil značné škody. Pozemní fotografie potvrdily, že každá dvoutunová raketa ATACMS, která rozmetala stovky malých pum o velikosti granátů, zničila jeden radar a dvě odpalovací zařízení z protiletadlové raketové baterie S-400. Objevily se zprávy, že rakety také poškodily čtyři vojenská letadla na nedaleké vojenské letecké základně, píše Forbes.

Belbek a Sevastopol jsou důležitými základnami pro ruské letectvo a to, co zbylo z ruské Černomořské flotily, takže není překvapivé, že Rusové rychle nahradili zničené součásti systému S-400, jehož rakety mají dolet až 400 km.

Na baterii S-400 v Belbeku a dvě další nedaleké protiletadlové baterie dopadla blíže nespecifikovaná munice – pravděpodobně stejné rakety M39A1 ATACMS s doletem 300 km, které zasáhly Belbek v květnu, tentokrát mířené na další baterii S-400 a baterie kratšího dosahu S-300.

„Při tomto útoku bylo vypáleno nejméně 10 raket ATACMS,“ oznámilo Ukrajinské centrum pro obranné strategie, „a ruskému protiletadlovému systému se nepodařilo žádnou z nich sestřelit.“

Dva radary byly zničeny, tvrdilo ukrajinské ministerstvo obrany – jeden z baterie S-300 a jeden z S-400. „Informace o třetím radaru se upřesňují,“ dodalo ministerstvo. „Detonace munice byly zaznamenány ve všech třech oblastech, kde byly umístěny protiletadlové raketové systémy.“ Belbek se stává pastí pro nejlepší ruský protiletadlový systém. Ukrajinci zasahují doplňky čerstvých raket přibližně tak rychle, jak mohou být rozmístěny. Před úterkem Rusové přišli o dvě velitelská stanoviště S-400, čtyři radary a 16 odpalovacích zařízení.

Po úterním náletu může být bilance ještě vyšší. Celkově je možné, že ukrajinské raketové útoky zničily části čtyř nebo pěti baterií S-400. Je ironií, že systém S-400 byl navržen s protiraketovou schopností, ale zjevně nefunguje. Ruské S-400 nedokáží chránit blízké spojenecké síly – a nemohou se účinně bránit ani samy.

Přestože ruské letectvo má více než 50 baterií S-400, není pravděpodobné, že by je záhy měli použít. Tyto baterie jsou k ničemu pro ruské válečné úsilí na Ukrajině, pokud nepřežijí ukrajinské raketové útoky. Čím více systémů S-400 Rusové na Ukrajině rozmístí, tím více jich pravděpodobně ztratí, informuje server UKRINFORM.

Někteří ruští pozorovatelé se obávají, že mohou přijít mnohem horší útoky. Pokud Ukrajinci následují americkou ofenzivní doktrínu, útoky na protiletadlové systémy mají nejvyšší prioritu. Poté „do hry vstoupí letectvo se stíhačkami F-16, pod jejichž křídly se nachází široká škála munice,“ poznamenal jeden ruský bloger v překladu estonského analytika.

Ukrajinské letectvo získá 85 bývalých evropských stíhaček Lockheed Martin F-16 – a již má k dispozici raketové a pumy s přesným naváděním pro F-16, které může využít v boji.

První F-16 – bývalé dánské kusy, by měly na Ukrajinu dorazit každým týdnem. Nebude překvapením, když se tyto rychlé stíhačky brzy zaměří na ruské základny na Krymu – základny, jejichž protiletadlová obrana byla neustále ničena palbami raket ATACMS jednu po druhé.

Satelitní snímky

Fotografie pořízené pomocí satelitních snímků byly zveřejněny s cílem lépe vysvětlit škody způsobené nedávnými ukrajinskými raketovými útoky na ruské protiletadlové systémy na Krymském poloostrově. Tyto snímky zachycují následky úderů na baterii systému S-300 nedaleko města Belbek a také na dvě baterie pokročilejšího systému S-400 rozmístěné poblíž Belbeku a přístavu Sevastopol.

Zdroj: Forbes, UKRINFORM